Kas ir krāpšana tiešsaistē?
Krāpšana tiešsaistē ir krāpnieciskas vai maldinošas darbības, kas tiek veiktas internetā. Šāda krāpšana parasti ietver citu cilvēku izmantošanu iedzīvošanās nolūkā, taču tāpat krāpnieki var censties iegūt upura personas informāciju. Tas ietver personas kodus, konta pierakstīšanās informāciju, adreses, dzimšanas datumus, e-pasta adreses, tālruņa numurus un paroles.
Kā norādīts mūsu kopienas vadlīnijās, mēs nepieļaujam mēģinājumus apkrāpt vai apmānīt mūsu kopienas locekļus. Lietotāju, kuri atkārtoti veic pārkāpumus, kontiem var tikt aizliegta dalība platformā.
Uzmanies no tiešsaistes krāpšanas mēģinājumiem
Attīstoties tehnoloģijām, attīstās arī krāpšanas metodes. Tiešsaistes krāpšanas mēģinājumu atpazīšana ir svarīga, lai pasargātu sevi no finansiāliem zaudējumiem un iespējama kaitējuma. Ja rodas šaubas par kādas informācijas patiesumu, vienmēr pārbaudi to oriģinālā, oficiālā un verificētā avotā (piemēram, apmeklē oficiālo tīmekļa vietni ar meklētājprogrammas starpniecību, nevis klikšķini uz nezināmas, aizdomīgas saites).
Tālāk minētas dažas izplatītākās krāpšanas metodes.
- Krāpšana ar nereālistisku peļņu
- Krāpšana, piesolot vieglu naudu, kur lietotājam peļņa tiek solīta skaidrā naudā, viltus banknotēs, digitālā, spēļu vai kriptovalūtā, parasti ietver mēģinājumu no lietotāja izkrāpt “administrācijas maksu” vai nozagt lietotāja personas informāciju. Šādā krāpšanā tiek izmantots mākslīgi veidots vai manipulēts mediju saturs, lai veidotu viltus slavenību reklāmas par digitālās valūtas vai kriptovalūtas izdalēm.
- Krāpšana ar bezmaksas precēm un pakalpojumiem, kur lietotājam tiek piesolītas bezmaksas preces un/vai pakalpojumi, tostarp kuponi, veikala kredīti, dāvanu kartes, tālruņi, video straumēšanas pakalpojumi, viltoti dokumenti, zagta vai viltota finanšu informācija u. tml., parasti ietver mēģinājumu no lietotāja izkrāpt “administrācijas maksu” vai nozagt lietotāja personas informāciju.
- Krāpšana ar mobilajām spēlēm, kur tiek piedāvāts bez maksas vai lētāk iegūt spēlē noderīgus priekšmetus. Tam parasti seko aicinājums apmeklēt kādu tīmekļa vietni vai noklikšķināt uz saites. Šādi lietotāji var zaudēt kontus, spēļu valūtu vai naudu.
- Ponci un piramīdas shēmas
- Ponci shēma ir krāpniecisks investīciju piedāvājums, kura ietvaros tiek solīta augsta peļņa ar zemu risku. Tā izmaksā peļņu agrīnajiem ieguldītājiem, izmantojot no vēlākiem ieguldītājiem iegūto naudu.
- Piramīdas shēma ir krāpnieciska ieguldīšanas shēma ar tīkla mārketingā balstītu hierarhiju, kas izmanto neilgtspējīgu vai krāpniecisku uzņēmējdarbības modeli.
- Krāpšana ar pikšķerēšanu, kuras ietvaros lietotājus ar viltu pārliecina neviļus izpaust personas informāciju. Šāda krāpšana bieži tiek īstenota, krāpniekiem ar viltotu tīmekļa vietņu, e-pasta ziņojumu vai īsziņu starpniecību uzdodoties par kādu uzticamu uzņēmumu.
- Krāpšana ar aizdevumu un krāpšana ar lietotāju iesaistīšanu parādu atmaksas shēmās tiek veiktas, uzdodoties par licencētiem aizdevējiem un pārliecinot upurus iemaksāt “depozītu”, lai aizdevums tiktu izsniegts. Pēc depozīta pārskaitīšanas krāpnieki pilnībā nozūd. Tāpat krāpnieki var censties izdibināt personīgu informāciju, lai vēlāk, liekot lietā šantāžu, piedabūtu upurus veikt papildu maksājumus.
Atbalsta saņemšana tiešsaistes krāpšanas mēģinājumu gadījumā
Ja tev vai kādam, ko pazīsti, nepieciešams vairāk informācijas par to, kā atpazīt tiešsaistes krāpšanas mēģinājumus, pārlūko tālāk sniegtos resursus, lai atrastu tavas valsts vietējās organizācijas, ar kurām vari sazināties saistībā ar drošību tiešsaistē.
Atruna
Šajā lapā sniegtais saturs ir paredzēts tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem.