Tiešsaistes izaicinājumi

Atjaunināts: 21. jūnijs, 2024

Kas ir tiešsaistes izaicinājumi?

Tiešsaistes izaicinājumu ietvaros cilvēki parasti dara kaut ko sarežģītu, to nofilmē, publicē video tiešsaistē un aicina citus atkārtot viņu paveikto. Parasti šādi izaicinājumi ir jautri un droši, taču daži no tiem veicina kaitīgu rīcību, tostarp rada nopietnu traumu risku. Mūsu Kopienas vadlīnijas aizliedz bīstamus izaicinājumus.

Saņemot ziņojumus par tiešsaistē izplatītu bīstamu vai kaitīgu izaicinājumu, mēs veicam izmeklēšanu. Dažkārt mēs nekonstatējam neko, kas liecinātu par tendenci – pat tad, ja citās platformās vai plašsaziņas līdzekļos par to plaši ziņo vai brīdina.

Pastāv arī māņu izaicinājumi. Māņi ir ar nolūku izplatīti meli, kuru mērķis ir pārliecināt cilvēkus noticēt nepatiesībai. Ļaunprātīgas māņu izplatīšanas nolūks ir baiļu un panikas sēšana. Ar seksuālo vardarbību vai pašnāvību saistīti māņi un paškaitējuma izaicinājumi ir īpaši kaitīgi. Ja uzskati, ka kāds ir pakļauts paškaitējuma vai pašnāvības riskam, apskati šeit uzskaitītos resursus par pašnāvību un paškaitējumu. Ja tevi ir skārusi seksuālā vardarbība, vari atrast ekspertu atbalstu tam paredzētajā mūsu lapā.

Kā rīkoties, ieraugot tiešsaistes izaicinājumu?

 

APSTĀJIES (Stop): mirkli pagaidi.

PADOMĀ (Think): vai tas ir droši? Vai tas ir kaitīgi? Vai tas ir īsts? Ja tev nav pārliecības, pajautā kādam pieaugušajam vai draugiem vai meklē papildu informāciju uzticamos avotos tiešsaistē.

IZLEM (Decide): ja izaicinājums ir vai varētu būt riskants vai kaitīgs, neiesaisties. Nav vērts apdraudēt sevi vai citus.

RĪKOJIES (Act): lietotnē ziņo par kaitīgiem izaicinājumiem un māņiem. Nedalies ar tiem.

Velti brīdi laika

Novērtēt tiešsaistes izaicinājumus un internetā izplatītus brīdinājumus var būt sarežģīti. Pēc video noskatīšanās brīdi padomā par redzēto, tā radītajām sajūtām un veidu, kā vēlies uz to reaģēt. Uzdod sev šos jautājumus:

Vai tas ir droši?

Domājot par izaicinājuma drošību tev un apkārtējiem, uzdod sev šādus jautājumus:

  • Kas varēja noiet greizi?
  • Vai personai, kas veic šo izaicinājumu, ir īpašas prasmes vai apmācība?
  • Vai izskatās, ka persona ir veikusi kādas darbības riska mazināšanai?
  • Ja tā, vai ar to bija gana, lai garantētu, ka neviens necietīs, vai arī iesaistītajiem vienkārši paveicās?
  • Vai tu vari veikt tās pašas darbības riska mazināšanai?
  • Ja tu mēģinātu piedalīties izaicinājumā, cik droši zini, ka tu vai citi neciestu?
  • Ja tu vai kāds cits gūtu smagus savainojumus, kā tas ietekmētu tavu dzīvi?
  • Kā tas ietekmētu tavu ģimenes locekļu un draugu dzīves?

Daži riski ir acīmredzami, taču citi – sarežģītāki un grūtāk pamanāmi. Ja tev nav pārliecības, vari meklēt informāciju uzticamos avotos tiešsaistē vai jautāt draugiem. Ja esi pusaudzis, pajautā kādam uzticamam pieaugušajam. Vairums pieaugušo tavā dzīvē instinktīvi vēlas tevi pasargāt un tev palīdzēt, tāpēc droši vērsies pie viņiem pēc atbalsta un padoma. Viņi var palīdzēt tev izprast redzēto un noskaidrot, vai iesaistīties izaicinājumā ir droši.

Ja nolem, ka izaicinājums ir vai varētu būt pārāk riskants, neiesaisties.

Vai tas nepārkāpj laipnības un cieņas normas?

Daži tiešsaistes izaicinājumi var radīt nevis fizisku traumu risku, bet cita veida kaitējumu. Pajautā sev:

  • Ja izaicinājums ir saistīts ar kāda izjokošanu, kā izjokotais cilvēks jutīsies?
  • Vai tiek ievērotas citu personiskās robežas un tiesības?
  • Vai iesaistīšanās izaicinājumā varētu radīt īpašuma bojājumus?
  • Kādas sekas tev varētu radīt iesaiste izaicinājumā?

Izaicinājumi, kas rada apkaunojumu vai ciešanas, nav smieklīgi. Vajāšana un vardarbība, īpašuma bojāšana un noziedzīga rīcība nekad nav pieņemama.

Vai tas ir īsts?

Ja redzi izaicinājumu vai internetā izplatītu brīdinājumu, ņem vērā iespēju, ka tie varētu būt māņi vai baumas. Pajautā sev:

  • Vai izaicinājumā cilvēki patiesi iesaistās, vai arī tas ir joks?
  • Vai internetā izplatītā brīdinājuma avots ir uzticams?
  • Vai šķiet, ka cilvēkam, kurš dalās ar saturu, par to ir personīgas zināšanas, vai arī cilvēks vienkārši atkārto citur dzirdēto?
  • Vai vēstījuma tonis ir nosvērts un mierīgs, vai arī tajā izmantotas dramatiskas un emocionālas frāzes?
  • Vai brīdinājums līdzinās iepriekš saņemtajiem?

Vai es vēlos to izplatīt?

Tiešsaistes kopienu priekšrocība ir tāda, ka visiem iesaistītajiem ir teikšana tajā, kāds saturs sasniedz citus. Izrādīt atbalstu konkrētam video vari, atzīmējot to ar Patīk, daloties ar to vai atstājot pozitīvu komentāru. Vai video ir pelnījis tavu atbalstu?

TikTok neatalgo veidotājus, kas publicē kaitīgu saturu. Ja izaicinājums ir kaitīgs, nedalies un neatzīmē to ar Patīk. Ja izaicinājums gūs atzinību, to ar lielāku varbūtību ieraudzīs un gribēs izpildīt arī citi. Video veidošana ar nolūku brīdināt citus par kaitīgiem izaicinājumiem var šķist lietderīga, taču nereti vairo nevēlamā satura popularitāti vai nejauši sniedz cilvēkiem informāciju, kas palīdz izdarīt ko bīstamu.

Ja redzi brīdinājumu par kādu izaicinājumu, neizplati to tālāk. Dalīšanās ar brīdinājumiem palielina kaitīgam izaicinājumam vai māņiem pakļauto cilvēku skaitu. Turklāt māņu gadījumā šāda rīcība vairo to šķietamo uzticamību.

Vai man par to ziņot?

Jā. Mēs noņemam saturu, kas ietver bīstamu, kaitīgu vai noziedzīgu rīcību. Tāpat mēs noņemam video, kuros ir apspriesti bīstami izaicinājumi, ja šie video satur nepamatotus brīdinājumus ar nolūku sēt bailes un paniku vai kaitīgas rīcības instrukcijas vai attēlojumus. Ja droši nezini, vai kāds video varētu būt kaitīgs, ziņo mums un mēs to izvērtēsim. Ja uzskati, ka kādam draud tūlītējas briesmas, sazinies ar tiesībaizsardzības iestādēm.

Vecākiem, aizbildņiem un pedagogiem

Tiešsaistes izaicinājumā var iesaistīties ikviens – no ārsta līdz ziņu diktoram un no uzņēmēja līdz sportistam. Taču, tā kā pusaudža gadiem ir raksturīga paaugstināta tieksme eksperimentēt un atklāt ko jaunu, tiešsaistes izaicinājumi šajā vecumā var šķist īpaši pievilcīgi. Tai pat laikā pusaudžiem ne vienmēr piemīt pilnvērtīgas riska un iespēju izvērtēšanas prasmes. Tas nozīmē, ka viņiem var būt nepieciešama papildu informācija un padoms, lai izlemtu, kuri izaicinājumi ir droši, un kuri drīzāk tādi nav.

Runāšana ar pusaudžiem par tiešsaistes izaicinājumiem var šķist sarežģīta, taču ir ļoti svarīgi to darīt. Vairums pusaudžu ir redzējuši tiešsaistes izaicinājumus un daudzi ir tajos piedalījušies, tāpēc apgalvojums, ka visi izaicinājumi ir bīstami, neizklausīsies ticams. Tā vietā pastāsti, ka saproti pusaudža iespējamo interesi par tiešsaistes izaicinājumiem un ka labprāt ar viņu aprunāsies, ieklausīsies un kopā mācīsies.

Runājot par izaicinājumiem, kurus pusaudzis ir redzējis vai par kuriem ir dzirdējis, palīdzi pusaudzim atpazīt iespējamos riskus, apsvērt sekas (tostarp iespējamību, ka kāds varētu ciest) un izdarīt drošas izvēles. Augstāk aprakstītais četru soļu process (apstājies, padomā, izlem, rīkojies) ir vienkāršs veids, kā aicināt pusaudžus domāt par risku. Ja tev ir aizdomas, ka izaicinājums varētu būt nedrošs, pastāsti to pusaudzim un skaidri pasaki, kāpēc.

Izaicinājumi gūst popularitāti, jo tie sniedz pozitīvas iespējas – piemēram, iespēju darīt kaut ko kopā ar draugiem, pārbaudīt fizisko spēju robežas, sasmīdināt citus vai radoši izpausties. Ja pusaudzis tev jautā par konkrētu izaicinājumu, aprunājies par to, kāpēc izaicinājums viņu interesē un palīdzi atrast citus veidus, kā apmierināt attiecīgo interesi vai vajadzību.