Kaitīgas maldinošas informācijas ceļvedis

Atjaunināts: 11. novembris, 2024

Jebkurā tiešsaistes vai klātienes kopienā atšķirīgi viedokļi ir dabiska parādība. Tomēr attiecībā uz tēmām, kas ir saistītas ar drošību vai veselību, mēs vēlamies izmantot vienotu faktu kopumu. Tāpēc mēs cīnāmies pret kaitīgu maldinošu informāciju platformā TikTok, piedāvājam tev faktus un informējam tevi, kad konstatējam, ka saturs ir (vai, iespējams, nav) autentisks. Šajā ceļvedī uzzināsi vairāk par noteikumiem, rīkiem un paņēmieniem, kas var noderēt, lai TikTok un citu platformu lietošana būtu uzticama.

Mūsu noteikumi attiecībā uz kaitīgu maldinošu informāciju

Mūsu Kopienas vadlīnijās ir aizliegta kaitīga maldinoša informācija par veselību, vēlēšanām, klimata izmaiņām un citām tēmām. Ja saturs ir pretrunā šiem noteikumiem, mēs to noņemam vai padarām nesalasāmu plūsmā “Tieši tev”, kā norādīts mūsu politikās (uzzini vairāk par mūsu politikām šeit). Mēs rīkojamies, lai apkarotu maldinošu informāciju neatkarīgi no tās izplatīšanas nolūka. Mūsu politikas attiecas gan uz apzinātu dezinformāciju, gan arī uz kaitīgu maldinošu informāciju, kas, iespējams, nav izplatīta nolūkā mānīt cilvēkus.

Lai nodrošinātu, ka moderēšanas lēmumi ir pamatoti ar faktiem, mēs sadarbojamies ar neatkarīgiem faktu pārbaudes partneriem, kas novērtē, vai informācija ir patiesa, nepatiesa vai nepārbaudīta. Ja redzi maldinošu informāciju, ar kuru, iespējams, tiek pārkāpti mūsu noteikumi, lūdzu, ziņo par to.

Kad veiksim darbības ar tavu saturu, mēs tevi informēsim ar paziņojumu Iesūtnē vai Drošības centra lapā Konta statuss, kas pieejama lietotnē. Ja uzskati, ka moderēšanas lēmums ir pieņemts kļūdaini, vari iesniegt apelāciju. Ziņojot par kaitīgu maldinošu informāciju, vari sekot līdzi ziņojuma rezultātam sava Drošības centra lapā “Ziņojumu pārskats”.

Norāžu meklēšana kontekstā

Novērtējot kaut ko tiešsaistē redzētu, vispirms ieteicams pārbaudīt, vai konts vai saturs ir autentisks. Vai šis cilvēks, video vai audio tiešām ir tas, pēc kā izskatās?

Platformā TikTok ir pieejamas noderīgas norādes. Lai gan precīzs formulējums var atšķirties atkarībā no vietas, kur tu dzīvo, tomēr kopējais vēstījums ir vienāds. Piemēram, vari meklēt tālāk norādīto.

  • Atzīmes “Verificēts”: ja seko augsta profila veidotājam, piemēram, savai mīļākajai slavenībai, sporta komandai vai zīmolam, blakus tā lietotājvārdam, iespējams, redzēsi zilu ķeksīti. Tas apliecina, ka konts patiešām pieder šai personai. Šos ķeksīšus nevar iegādāties — tos piešķir mūsu komanda. Uzzināt vairāk.
  • MI ģenerēta satura atzīmes: MI iedvesmo radošumu, taču tas arī var sapludināt robežu starp faktu un izdomājumu. Augšupielādējot reālistisku MI ģenerētu saturu, veidotājiem tas ir jāatzīmē, un mums ir rīks, lai to varētu viegli izdarīt. TikTok arī automātiski atzīmē noteiktu MI ģenerētu saturu. Ja redzi MI ģenerētu saturu, kas nav atzīmēts, ziņo par to. Uzzināt vairāk.
  • Neverificēta satura atzīmes: dažreiz maldinošas informācijas sakarā ir pelēkās zonas. Piemēram, situācijās, kas strauji attīstās, fakti ne vienmēr uzreiz ir skaidri. Mēs atzīmējam video kā “neverificētus”, ja faktu pārbaudītāji tos vēl tikai pārbauda vai ja faktu pārbaudē ir iegūti neviennozīmīgi rezultāti*.

Ja mēģini kopīgot saturu, kurā ir kāds nepārbaudīts apgalvojums, mēs varam lūgt, lai tu “vēlreiz apsver pirms kopīgošanas”, it īpaši ārkārtas situācijās un notikumu attīstības laikā. Tas palīdz novērst maldinošas informācijas izplatīšanos.

Tev tik un tā ir kritiski jāizvērtē saturs, kas nav marķēts kā neverificēts, un jāziņo par iespējami kaitīgu maldinošu informāciju, lai mūsu drošības komandas to varētu izvērtēt.

*Šo atzīmju precīzs izskats var atšķirties atkarībā no tirgus. Uzzināt vairāk.

Uzticamas informācijas piedāvāšana

Lai pamanītu maldinošu informāciju, der zināt faktus. Mēs sadarbojamies ar ekspertiem un faktu pārbaudes organizācijām visā pasaulē, lai lietotājiem varētu piedāvāt uzticamu informāciju. Platformā TikTok ir pieejamas funkcijas, kas var palīdzēt atrast uzticamus avotus. Skatoties vai meklējot saturu, kas var būt saistīts ar maldinošu informāciju, pievērs uzmanību informatīviem reklāmkarogiem, piemēram:

  • Meklēšanas atgādinājumi — meklējot informāciju par tēmām, kas tavā reģionā var būt saistītas ar maldinošu informāciju (piemēram, Covid-19, garīgā veselība vai klimata pārmaiņas), iespējams, redzēsi reklāmkarogu, kas tev atgādinās par avotu pārbaudi un novirzīs uz uzticamu informāciju.
  • Paziņojumi par notikumiem ar strauju attīstību — krīzes laikā, kad notikumi strauji attīstās, pievērs uzmanību meklēšanas reklāmkarogiem vai uznirstošajiem logiem, kas norāda uz uzticamiem informācijas avotiem ar jaunumiem, kuriem vari ticēt.
  • LIVE un īso video informatīvie reklāmkarogi — vietējo krīžu laikā (piemēram, dabas katastrofu laikā), skatoties LIVE vai video plūsmu saturu, pievērs uzmanību informatīviem reklāmkarogiem vai uzticamiem ziedojumu vākšanas atgādinājumiem.
  • Vēlēšanu centri — pirms vēlēšanām mēs sadarbojamies ar vietējiem ekspertiem vai iestādēm, lai palaistu meklēšanas reklāmkarogus un lietotnē pieejamus vēlēšanu centrus ar faktiem par to, kad, kur un kā vēlēt. Tos vari atrast, izmantojot iezīmes ar vēlēšanām saistītos video, LIVE reklāmkarogos un meklēšanas vaicājumos. Uzzināt vairāk.

Vari aplūkot arī TikTok kopienas vai plūsmas, lai uzzinātu vairāk par tādām tēmām kā literatūra, zinātne, tehnoloģijas, inženierija un matemātika (piemēram, #booktok, #learnontiktok un #STEM), tomēr tev tik un tā ir jāizmanto savas medijpratības iemaņas, kad ritini šo saturu. Uzzināt vairāk.

Maldinošas informācijas pamanīšana tiešsaistē

Mēs vienmēr sadarbojamies ar veidotājiem, ekspertiem un vietējām amatpersonām, lai radītu saistošu izglītojošo saturu par to, kā tiešsaistē atpazīt maldinošu informāciju, jo pārbaudīta satura atrašana platformā TikTok ir tikai viens solis.

Tālāk pieejamie medijpratības ekspertu MediaWise padomi var palīdzēt jebkur tiešsaistē nošķirt faktus no izdomājumiem.

Drosmīgi apgalvojumi mēdz būt maldinoši vai manipulatīvi, tāpēc, pirms kopīgo internetā redzēto saturu vai notici tam, apstājies uz mirkli un sev pajautā:

Kas to ir publicējis?

  • Vai šis cilvēks ir eksperts jomā, par kuru viņš runā? Kontekstam vari paskatīties vecākus attiecīgā konta ierakstus.
  • Vai cilvēks ir tas, par ko uzdodas? Mūsu verificētās nozīmītes var palīdzēt viest skaidrību.


Vai fakti sakrīt?

  • Vai rodas pilnīga aina? Vai arī trūkst svarīgas informācijas, kas var radīt maldinošu iespaidu? Meklē nepilnības argumentos, pārspīlējumus vai apgalvojumus, kas nav pamatoti ar pierādījumiem.
  • Vai pierādījumi atbilst patiesībai? Meklē oriģinālo avotu.

Atruna

Šajos ceļvežos sniegtais saturs ir paredzēts tikai informatīviem un izglītojošiem mērķiem.