Sprievodca pohodou

Aktualizované: 21. jún 2024

Záleží nám na tvojej pohode, online i offline. Chceme, aby si mal/-a pocit, že máš svoje skúsenosti s TikTokom pod kontrolou, a aby si s technológiou komunikoval/-a spôsobom, ktorý ti vyhovuje. S cieľom lepšie podporovať teba a našu širšiu komunitu vyvíja TikTok v spolupráci s expertmi nástroje, aby sa mohol každý dozvedieť viac o zlepšovaní svojej duševnej pohody, a buduje podporujúcu online komunitu.

Ako posúdiť svoj digitálny blahobyt

Pod pojmom digitálny blahobyt sa rozumie stav duševného a fyzického zdravia v súvislosti s digitálnymi alebo online aktivitami. Zahŕňa spôsob, akým ľudia komunikujú s technológiami a internetom, a podporuje zdravý a vyvážený vzťah k digitálnym zariadeniam a online obsahu.

Hodnotenie digitálneho blahobytu si vyžaduje sebapoznanie. To, ako tvoje digitálne návyky ovplyvňujú tvoje fyzické a duševné zdravie, môžeš posúdiť:

Zamyslenie sa nad časom na obrazovke

Hodnotenie emocionálneho stavu po čase na obrazovke

Pozornosť venovaná spánku a jeho kvalite

Hodnotenie produktivity po online aktivitách

Hodnotenie zapojenia online

Hodnotenie postupov ochrany súkromia a bezpečnosti online

Posúdenie online obsahu

Tipy na premýšľanie o čase na obrazovke

Keďže technológie neustále dopĺňajú náš každodenný život, všetci by sme mohli využiť spôsoby, ako nájsť rovnováhu na našej ceste k digitálnemu blahobytu.

Tu je 7 otázok vytvorených spolu s odborníkmi z organizácie Internet Matters, ktoré ti pomôžu popremýšľať a vytvoriť zdravé a vyvážené digitálne návyky.

Pred použitím
  • Čo chcem získať z tohto času stráveného online?
    Chceš sa spojiť s priateľmi? Relaxovať? Zabávať sa? Ak sa na začiatku zamyslíš nad tým, čo od toho očakávaš, bude ľahšie premýšľať o tom, čo ovplyvňuje tvoje správanie a či daná skúsenosť zodpovedala tvojim očakávaniam.
  • Sú aj iné veci, ktoré mám urobiť?
    Čo musím uprednostniť? V akom poradí je najlepšie robiť veci? Pred začatím činnosti ti táto rýchla kontrola pomôže uistiť sa, že nebude mať negatívny vplyv na inú časť tvojho dňa.
  • Skvalitní táto činnosť zvyšok môjho dňa?
    Môžeš vyskúšať recept, ktorý si pozrieť na internete, na večeru, ktorú neskôr pripravíš pre priateľov? Môžeš vytvoriť obsah na základe svojich zručností, skúseností alebo záujmov? Mal by priateľ alebo člen rodiny záujem zapojiť sa do činnosti, ktorej sa venuješ? To, čo robíme, využívame naplno tým, že premýšľame o tom, ako by všetko v našom dni mohlo do seba zapadnúť.
Počas použitia
  • Ako sa cítim – na začiatku, počas a na konci?
    Zmenilo sa to, ako sa cítim? Cítim sa lepšie alebo horšie? Cítim sa podľa očakávaní? Čo malo vplyv na moje pocity? Popremýšľaj o tom, ako sa cítiš pred, počas a po aktivite – ide o skvelý návyk, ktorý je dobré si osvojiť. Môže ti to pomôcť premýšľať o tom, ako to ovplyvňuje tvoju pohodu, pozitívne i negatívne.
Po použití
  • Ako som strávil/-a svoj čas?
    Naučil/-a si sa niečo nové? Pozrel/-a si si video, ktoré vytvoril niekto iný? Vytvoril/-a si niečo sám/sama? Premýšľanie o tom, čo sme robili, a nielen o tom, ako dlho sme niečo robili, nám môže pomôcť pochopiť naše motivácie a mať lepšie povedomie o našom budúcom konaní.
  • Urobil/-a som to, čo som si predsavzal/-a?
    Mal/-a si plán a držal/-a si sa ho? Nemal/-a si žiadny plán, a kam ťa to priviedlo? Očakával/-a si, že urobíš to, čo si urobil/-a? Čo usmerňovalo tvoje konanie? Premýšľanie týmto spôsobom nám môže pomôcť pochopiť naše správanie a to, čo nás môže ovplyvňovať.
  • Mohla byť moja skúsenosť lepšia?
    Čo sa podarilo? Čo nefungovalo dobre? Prečo? Premýšľanie o tom, čo by sa nabudúce mohlo urobiť inak alebo čo ti prinieslo pri nejakej aktivite najväčšiu radosť, ti môže pomôcť formovať tvoju ďalšiu skúsenosť k lepšiemu!

Nástroje na podporu tvojho digitálneho blahobytu na platforme

Funkcie digitálneho blahobytu na TikToku pomáhajú tebe alebo tínedžerovi, o ktorého sa staráš, venovať pozornosť času strávenému online. Obmedzujú aj obsah, ktorý nemusí byť vhodný pre všetky skupiny používateľov. Tieto nastavenia sa môžu líšiť v závislosti od tvojho regiónu a verzie aplikácie.

Denný čas na obrazovke je funkcia, ktorá ti umožňuje určiť, koľko času chceš každý deň tráviť na TikToku. Na TikToku je každému účtu používateľa mladšieho ako 18 rokov automaticky nastavený 60-minútový denný limit času na obrazovke.

Ovládací panel času pri obrazovke je ľahko dostupná funkcia, ktorá poskytuje prehľad o tom, ako a kedy používaš TikTok. Môžeš si tiež aktivovať „Aktualizácie týždenného času na obrazovke“ a tieto prehľady budú doručované priamo do tvojej doručenej pošty. Môžeš tak robiť cielenejšie rozhodnutia o používaní a lepšie sa pri ňom sústrediť.

Prestávka od obrazovky je funkcia, ktorá ťa vyzve dať si prestávku po určitom čase neprerušovaného času na obrazovke, ktorý si môžeš nastaviť.

Obmedzený režim je možnosť, ktorá obmedzuje zobrazovanie obsahu, ktorý nemusí byť vhodný pre všetky publiká. Možno ho zapnúť alebo vypnúť v nastaveniach účtu. Obmedzený režim je tiež jednou z funkcií, ktorú môže rodič priamo ovládať, keď je zapnuté Rodinné párovanie.

Tu je niekoľko ďalších zdrojov, z ktorých sa dozvieš viac o digitálnom blahobyte.

Podpora členov komunity v núdzi

Bezpečnosť a blaho členov našej komunity TikTok je naša najvyššia priorita. Všetci máme úlohu pomáhať si navzájom zostať v bezpečí a podporovať sa počas bojov o duševné zdravie.

Pri myšlienkach na samovraždu alebo sebapoškodzovanie sa ľudia najčastejšie obracajú na priateľov a členov komunity. Priatelia a členovia komunity si tiež pravdepodobne všimnú, keď sa niekto trápi. Vieš však, čo máš robiť, keď vidíš niekoho, kto by potreboval pomoc?

Výskum ukazuje, že niektoré spôsoby poskytovania podpory sú bezpečnejšie a účinnejšie ako iné. Nižšie nájdeš tipy, ktoré ti pomôžu reagovať na niekoho, kto bojuje s myšlienkami na samovraždu alebo sebapoškodzovanie.

Znaky trápenia sa

Je dôležité všímať si znaky trápenia sa:

  1. Priamy rozhovor o samovražde alebo sebapoškodzovaní, napríklad „chcem sa zabiť“, spomínanie prianí alebo spôsobov ukončenia svojho života, zdieľanie videí s nedávnym sebapoškodzovaním.
  2. Nepriamy rozhovor o samovražde alebo sebapoškodzovaní. Niekedy môžu ľudia používať miernejšie výrazy, napríklad „chcem, aby tá bolesť prestala“, „už to viac nevydržím“.
  3. Plakanie, rozprávanie o pocitoch rozčúlenia, beznádeje, úzkosti a/alebo problémoch so spánkom.
  4. Nedávne nárasty bezohľadnosti a riskovania.
  5. Vyjadrovanie zármutku nad obťažovaním alebo šikanujúcimi komentármi.
  6. Prejavovanie nezvyčajných ťažkostí pri vykonávaní každodenných úloh, ako sú napríklad spánok, sprchovanie sa alebo obliekanie.

Postup ako NADVIAZAŤ spojenie

Ako reagovať na niekoho, kto sa trápi? Postupuj podľa týchto krokov na NADVIAZANIE spojenia!

UPOKOJ SA
  • Je ťažké reagovať účinne, keď sa cítiš vystresovane. Skôr ako čokoľvek urobíš, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchni, uvoľni svoje telo a upokoj svoju myseľ.
  • Maj na pamäti, že zodpovednosť za bezpečnosť iných osôb nenesieš ty sám/sama, môžu pomôcť aj iní. Ak sa na to necítiš, nemusíš sa do týchto rozhovorov zapájať.
  • Zamysli sa, akú pomoc vieš poskytnúť bezpečne a aké prostriedky existujú. Pouvažuj o oslovení linky dôvery alebo dôveryhodného dospelého, ktorému sa môžeš zveriť so svojimi problémami a ktorý ti pomôže naplánovať tvoju reakciu.
  • Niektorí ľudia považujú za prospešné svoje myšlienky najprv zozbierať a spísať.

REAGUJ

Reagovanie na niekoho, kto sa trápi, mu môže pomôcť cítiť sa menej osamelo a dodať mu pocit väčšej podpory. Tu je päť možností, ako reagovať:

  1. Ak si myslíš, že je niekoho život bezprostredne ohrozený, pouvažuj o zavolaní na tiesňové služby, miestnu krízovú linku, alebo vyhľadaj odbornú lekársku pomoc. Najlepšie je robiť to v súčinnosti s dotyčnou osobou, ktorá zažíva krízovú situáciu, a zostať s ňou, zatiaľ čo priamo oslovuje pomoc.
  2. Ak nie je bezprostredne ohrozený niekoho život, pouvažuj o oslovení dôveryhodného dospelého, miestnej krízovej linky, alebo požiadaj o pomoc odborníka.
  3. Ak vidíš obsah, ktorý porušuje Pravidlá komunity TikTok, môžeš ho nahlásiť v aplikácii podľa tohto postupu. Všetky informácie sa budú uchovávať ako dôverné a anonymné. Dotyčnej osobe budú navyše poskytnuté miestne krízové zdroje.
  4. Ak nemáš dobrý pocit z toho, že máš reagovať súkromne, vyskúšaj verejné komentovanie a zdieľaj bezplatné lokálne krízové zdroje.
  5. Ak ti nerobí problém porozprávať sa s danou osobou priamo, pokračuj NADVIAZANÍM spojenia – ideálne formou súkromnej správy, podľa týchto pokynov.

PREJAV EMPATIU

Vyvažuj počúvanie kladením otvorených otázok. Uznaj emócie a útrapy človeka, ale nehovor, že samovražda alebo sebapoškodzovanie je prospešný alebo normálny spôsob riešenia problémov. Snaž sa na druhú osobu sústrediť. Môžeš sa síce podeliť o vlastné útrapy, ale u protistrany to môže viesť k pocitu, že tie jej nie sú podstatné. Nepúšťaj sa do riešenia problémov, pretože pre osobu v krízovej situácii to môže byť frustrujúce, keďže jej situáciu vnímame len zvonka. Príklady súcitných odpovedí:

  • „Je náročné prešľapovať na jednom mieste. Niekedy môže byť ťažké nájsť cestu vpred“.
  • „Zdá sa, že zúfalo potrebuješ zmenu. Čo si želáš, aby bolo inak?“
  • „Rozchody u teba môžu vyvolávať pocity osamotenia a odlúčenia od ľudí, na ktorých ti záleží! Ako to zvládaš?“

PÝTAJ SA PRIAMO

Výskum ukazuje, že rozhovory o samovražde nenavádzajú človeka na túto myšlienku a ani nezvyšujú jej riziko. Naopak, môže to byť začiatok konverzácie, ktorá môže pomôcť zachrániť život:

  • Ak máš obavy, opýtaj sa priamo, či dotyčná osoba uvažuje o samovražde alebo že si ublíži. Skús položiť otázku ako napr. „Rozmýšľal/-a si o samovražde?“ Aj keď si myslíš, že to niekto nemyslí vážne, spýtaj sa!
  • Ak dotyčná osoba uvažuje o samovražde či sebapoškodzovaní, spýtaj sa, či premýšľala o (I) spôsoboch, ako to urobiť; (II) konkrétnom čase; a (III) mieste.
  • Ak poprie, že premýšľala o samovražde, dávaj si pozor a nikoho neodsudzuj. Snaž sa nehovoriť veci ako „uff“ alebo „vďaka bohu“. Najlepšie je povedať niečo ako „vďaka za úprimnosť“. Vďaka tomu osoba vie, že ak by mala takéto myšlienky, si dôveryhodnou osobou, s ktorou sa môže porozprávať.

KONAJ

  • Obmedzenie prístupu k spôsobom samovraždy a privodenia si zranení je jednou z najúčinnejších možností, ako zabrániť sebapoškodzovaniu. Ak máš možnosť urobiť to bezpečne, obmedz prístup k čomukoľvek, čím by si daná osoba mohla ublížiť.
  • Ak myšlienky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, urči dôveryhodnú kontaktnú osobu, na ktorú sa môže člen komunity obrátiť. Ak ide o mladého člena komunity, pomôž určiť dôveryhodného dospelého, miestnu krízovú linku alebo odborníka. Spoločne prediskutujte, čo môže povedať, a sprevádzaj osobu na začiatku konverzácie, zatiaľ čo sa priamo obracia na pomoc. Ak má nejakého obľúbeného učiteľa, aj to môže byť skvelá osoba, na ktorú sa obrátiť.
  • Mnohí ľudia považujú za užitočné viesť si vlastný zoznam 4 až 5 aktivít, ktoré automaticky robia, keď sa trápia. Ak niekomu poskytuješ podporu, skúšajte aktivity spoločne, aby ste videli, čo pomáha! Zoznam aktivít by mohol vyzerať takto:
  1. Vypi pohár ľadovej vody a venuj pozornosť vnemom
  2. Dopraj si dlhú, teplú sprchu
  3. Znova si prečítaj svoju obľúbenú knihu alebo si vypočuj pozitívnu skladbu
  4. Napíš svojim priateľom, aby si získal/-a podporu a/alebo sa opýtaj, ako sa dnes mali
  5. Obráť sa na miestnu krízovú linku pomoci a porozprávaj sa o svojich pocitoch

PODPORUJ

Podporuj člena komunity, aby sa ďalej opatroval a požiadal o pomoc:

  • Pomôž znížiť prekážky, ktoré dotyčnej osobe bránia v získaní podpory tým, že jej ponúkneš, že vyhľadáš čísla tiesňových liniek, terapeutov alebo jej budeš robiť spoločnosť, keď sa bude rozprávať s dospelým.
  • Uisti sa, že má zdroje a nástroje, ktoré danej osobe pomôžu zvládať výkyvy nálady. Dotyčnú osobu napríklad povzbuď, aby si viedla zoznam dôvodov, prečo žiť, zdravých aktivít, pri ktorých sa bude cítiť dobre, a kontaktov, ktoré jej pomôžu prekonať ťažké chvíle. Zbavenie sa myšlienok na samovraždu a sebapoškodzovanie nie je vždy priamočiare. V danom momente to môže byť o tom, že človek chce len prežiť deň.
Pripomenutia

Pamätaj, ak máš obavy, urob prvý krok na NADVIAZANIE spojenia. Nemusíš čakať, kým ťa niekto osloví, aby si ukázal/-a, že ti na danej osobe záleží.
Starostlivosť o seba je dôležitá a aj na tebe záleží. Nikto nemôže byť plne zodpovedný za myšlienky ani konanie inej osoby. Tieto rozhovory nemusíš viesť, ak nie si pripravený/-á alebo nie si v správnom duševnom rozpoložení.
Zdroje sú k dispozícii a ty nie si jediný človek zodpovedný za blaho priateľa alebo člena komunity. Starať sa jeden o druhého predstavuje tímové úsilie – môžeme ľuďom pomáhať zostať v bezpečí, cítiť sa viac prepojení a získať prístup k zdrojom, ktoré potrebujú.

Prostriedky

Ďalšie zdroje vrátane zoznamu bezplatných liniek pomoci pre ľudí s emocionálnymi problémami nájdeš v Centre bezpečnosti TikTok

Táto sada nástrojov bola vyvinutá na základe odborných konzultácií od organizácií Medzinárodná asociácia pre prevenciu samovrážd, Crisis Text Line, ThroughLine, Samaritans of Singapore a Samaritans (Spojené kráľovstvo). Osobitné poďakovanie za ich rady a výskum patrí týmto doktorom: Thomas Niederkrotenthaler, Dr. Rory O’Connor, Dr. Daniel Reidenberg a Dr. Jo Robinson.

Vyhlásenie

Ak máš ty alebo niekto, koho poznáš, samovražedné myšlienky alebo predstavy, ihneď kontaktuj poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo linku dôvery zameranú na samovraždy. Obsah týchto príručiek a/alebo súborov nástrojov slúži len na informačné a vzdelávacie účely a nie je určený na poskytovanie služieb v oblasti duševného zdravia alebo lekárskych služieb.