Ažurirano: 11. studenoga 2024.
Važna nam je tvoja dobrobit na mreži i izvan nje. Želimo da osjećaš kontrolu nad svojim iskustvom na platformi TikTok i da komuniciraš s tehnologijom na način koji ti odgovara. Radi bolje podrške tebi i našoj široj zajednici, TikTok surađuje sa stručnjacima na razvoju alata za sve kako bi saznali više o promicanju dobrobiti i izgradnje mrežne zajednice koja pruža podršku.
Digitalna dobrobit odnosi se na stanje mentalnog i fizičkog zdravlja pojedinca u kontekstu digitalnih aktivnosti i onih na mreži. Uključuje način na koji ljudi komuniciraju s tehnologijom i internetom te podržava zdrav i uravnotežen odnos s digitalnim uređajima i internetskim sadržajem.
Procjena tvoje digitalne dobrobiti zahtijeva samosvijest. Možeš procijeniti kako tvoje digitalne navike utječu na tvoje fizičko i mentalno zdravlje:
Razmišljanje o vremenu uporabe zaslona
Procjena emocionalnog stanja nakon vremena uporabe zaslona
Obraćanje pozornosti na obrasce i kvalitetu spavanja
Procjena produktivnosti nakon aktivnosti na mreži
Procjena uključenosti na mreži
Procjena privatnosti na mrežu i i sigurnosnih praksi
S obzirom na sadržaj koji se konzumira na internetu
Kako tehnologija i dalje nadopunjuje naš svakodnevni život, svima bi nam dobro došli načini za pronalaženje ravnoteže na našem putu do digitalne dobrobiti.
Evo sedam pitanja stvorenih zajedno sa stručnjacima iz neprofitne organizacije Internet Matters za podršku u razmišljanju i zajedničkom stvaranju zdravih i uravnoteženih digitalnih navika.
Značajke digitalne dobrobiti na TikToku pomažu tebi – ili tinejdžeru čiji si skrbnik – u osvještavanju vremena provedenog na internetu. Također ograničavaju sadržaj koji možda nije prikladan za svu publiku. Te se postavke mogu razlikovati ovisno o tvojoj regiji i verziji aplikacije.
Dnevno vrijeme uporabe zaslona je značajka koja ti omogućuje da odlučiš koliko vremena želiš provoditi na TikToku svaki dan. Na TikToku, svaki račun koji pripada korisniku mlađem od 18 godina automatski je postavljen na 60-minutno dnevno ograničenje vremena uporabe zaslona.
Nadzorna ploča za vrijeme uporabe zaslona je značajka kojoj je lako pristupiti, koja pruža uvid u to kako i kada koristiš TikTok. Također se možeš prijaviti za „tjedna ažuriranja vremena uporabe zaslona” da bi ti se te informacije isporučivale izravno u pristiglu poštu. Na ovaj način možeš donositi više promišljenih odluka o svojoj upotrebi i biti usredotočeniji/a kada ga upotrebljavaš.
Prekid vremena uporabe zaslona je značajka koja će zatražiti da napraviš pauzu nakon određene količine neprekidnog vremena uporabe zaslona koje možeš postaviti.
Ograničeni način rada opcija je koja ograničava pojavu sadržaja koji možda nije prikladan za svu publiku. Može se uključiti ili isključiti putem postavki tvojeg računa. Ograničeni način rada je također jedna od značajki koje roditelj može izravno kontrolirati kada je uključeno Obiteljsko povezivanje.
Evo nekoliko dodatnih resursa da bi saznao/la više o digitalnoj dobrobiti.
Sigurnost i dobrobit naših članova TikTok zajednice naš je glavni prioritet. Uloga svih nas je da jedni drugima pomognemo da ostanemo sigurni i pružimo podršku u borbi za mentalno zdravlje.
Kada razmišljaju o samoubojstvu ili samoozljeđivanju, osobe će se najvjerojatnije obratiti prijateljima i članovima zajednice. Prijatelji i članovi zajednice također su vjerojatno oni koji će primijetiti kada netko ima problema. Međutim, znaš li što učiniti kad vidiš nekoga kome bi mogla biti potrebna pomoć?
Istraživanja pokazuju da su neki načini pružanja podrške sigurniji i učinkovitiji od drugih. U nastavku su savjeti s pomoću kojih ćeš lakše odgovoriti nekome tko razmišlja o samoubojstvu ili samoozljeđivanju.
Znakovi borbe
Važno je primijetiti znakove borbe:
Upute za STVARANJE veze
Kako reagirati kad je nekome teško? Slijedi ove upute i STVORI vezu!
ODGOVOR
Odgovor nekome tko se bori može pomoći da se osjeća manje sam i da ima podršku. Evo pet opcija za reagiranje:
SUOSJEĆAJ
Kombiniraj slušanje i postavljanje otvorenih pitanja. Pokaži da razumiješ emocije i probleme osobe, ali nemoj reći da je samoubojstvo ili samoozljeđivanje koristan ili normalan način suočavanja s problemima. Pokušaj zadržati fokus na drugoj osobi. Iako možda želiš podijeliti i vlastite probleme, to može dovesti do toga da se druga strana osjeća nevažnom. Izbjegavaj prionuti na rješavanje problema, to može biti frustrirajuće za pojedinca u krizi jer smo autsajderi u njihovoj situaciji. Primjeri empatičnih odgovora:
PITAJ IZRAVNO
Istraživanja pokazuju da se postavljanjem pitanja o samoubojstvu ne potiče ta misao niti se povećava opasnost. To može biti početak razgovora koji može pomoći spasiti nečiji život:
PODUZMI NEŠTO
OSNAŽI
Potakni člana zajednice na to da se čuva i zatraži pomoć:
Upamti, ako si zabrinut/a, napravi prvi korak i STVORI vezu. Ne trebaš čekati da ti se netko obrati da pokažeš da ti je stalo.
Briga o sebi je važna i ti si važan/na. Nitko ne može preuzeti potpunu odgovornost za misli ili postupke druge osobe. Ne moraš voditi te razgovore ako nisi (mentalno) spreman/na.
Resursi su dostupni, a ti nisi jedina osoba odgovorna za dobrobit prijatelja ili člana zajednice. Uzajamno pomaganje zahtijeva timski rad - možemo pomoći ljudima da ostanu sigurni, osjećaju se povezanije i pristupaju resursima koji su im potrebni.
Resursi
Za daljnje resurse, uključujući popis besplatnih linija za pomoć svima koji imaju emocionalne probleme, pogledaj TikTok Centar za sigurnost.
Taj je alat razvijen s pomoću savjeta stručnjaka iz organizacija Međunarodnog udruženja za prevenciju samoubojstava, Crisis Text Line, ThroughLine, Samaritans of Singapore i Samaritans (UK). Posebna zahvala liječnicima Thomasu Niederkrotenthaleru, Roryju O’Connoru, Danielu Reidenbergu i Jo Robinson za njihove savjete i istraživanja.
Izjava o odricanju od odgovornosti
Ako ti ili netko koga znaš imate samoubilačke misli ili ideje, obratite se odmah pružatelju zdravstvene skrbi ili telefonskoj liniji za prevenciju samoubojstva. Sadržaj u ovim vodičima i/ili alatima služi samo u informativne svrhe i edukaciju i nije namijenjen pružanju usluga mentalnog zdravlja ili medicinskih usluga.