Poremećaji u prehrani

Ažurirano: 12. prosinca 2024.

Što su poremećaji u prehrani?

Poremećaji prehrane su ozbiljna stanja koja potencijalno mogu ugroziti život i utječu na odnose osobe prema hrani, vježbanju i vlastitom tijelu. Uobičajeni poremećaji hranjenja uključuju anoreksiju nervozu, izbjegavajući/restriktivni poremećaj uzimanja hrane (ARFID), bulimiju nervozu, poremećaj prejedanja i drugačije specificirane poremećaje hranjenja ili prehrane (OSFED). Poremećaji prehrane mogu pogoditi svakoga, neovisno o dobi, spolu, imovinskom stanju, obliku i veličini tijela ili etničkoj pripadnosti. Brojni se pojedinci mogu boriti s poremećajima prehrane, a i dalje izgledati „zdravo“.

Kako ću znati da mi je potrebna pomoć?

Ako ti ili netko koga znaš imate pitanja o slici tijela, hrani ili vježbanju - važno je znati da je pomoć dostupna, oporavak je moguć i da niste sami.

Brojni ljudi iskuse uspone i padobe u odnosu na hranu, vježbanje i/ili sliku vlastitog tijela. Kada tvoj odnos prema hrani, tjelovježbi i/ili tvome tijelu nastavi negativno utjecati na tvoj svakodnevni život (kao što je mogućnost odlaska na posao ili u školu, socijalizacija, zdravstvene posljedice), to može biti znak da potražiš pomoć . Imaj na umu da ne moraš biti neposredno ugrožen/a ili izgledati na određen način da bi potražio/la pomoć. Svatko zaslužuje podršku i oporavak je moguć.

Što mogu učiniti ako mislim da mi treba pomoć?

Najhrabrija je stvar koju možeš učiniti priznati da ti možda treba pomoć i otvoriti se nekome kome vjeruješ. Otvaranje je često način na koji možeš krenuti na put pronalaženja prihvaćanja samog/same sebe, vrednovanja i nade u oporavak. Možda ćeš željeti različite oblike podrške ovisno o tvojim potrebama i razinama udobnosti. U redu je i ako nisi siguran/na koje mogućnosti podrške trebaš ili čak gdje možeš početi. Niže su ponuđeni određeni resursi za traženje pomoći:

  • Prijatelji kojima vjeruješ, obitelj ili vjerske zajednice. Prijatelji, obitelji, učitelji, treneri, suradnici i/ili vjerske zajednice ( ako se poistovjećuješ s nekom) mogu biti izvrstan izvor podrške i ohrabrenja. Čak i ako ne razumiju u potpunosti, mogu te saslušati, ponuditi potvrdu i podršku i podsjetiti te da kroz ovo ne moraš prolaziti sam/a. Od velike pomoći može biti i raspolaganje resursima prije razgovora.
  • Linije za pomoć i podrška u krizi. Linije za pomoć mogu te povezati s uvježbanim profesionalcima koji će ti postaviti pitanja kako se osjećaš, jesi li u opasnosti da se ozlijediš i koju vrstu podrške trebaš. Linije za pomoć mogu ti osigurati i preporuke za liječnike ili stručnjake za psihičko zdravlje.
  • Liječnici ili stručnjaci za psihičko zdravlje. Pružatelj primarne medicinske zaštite ili psihoterapeut, poželjno onaj koji ima znanje o poremećajima prehrane, može ti pomoći u procjeni promjena tvojih emocija i ponašanja, preporučiti ti specijalista za poremećaje prehrane i istražiti mogućnosti liječenja.
  • Vršnjačka podrška. Razgovor s vršnjacima koji su se oporavili ili se oporavljaju od poremećaja prehrane može biti osnažujući i potvrđujući. Lokalne/nacionalne zajednice za podršku mogu pružati i telefonske linije i grupe podrške s pojedincima koji imaju vlastito iskustvo u poremećajima psihičkog zdravlja.

Što mogu učiniti da podržim prijatelja/icu?

Biti dio šire TikTok zajednice znači voditi računa da se tvoji članovi zajednice osjećaju sigurno i podržano. Potičemo te da nas obavijestiš ako si zabrinut/a za drugu osobu na platformi, a ako vidiš nešto za što ne misliš da bi trebalo biti na TikToku, možeš nam reći.

Ako imaš prijatelja/icu koji se bori sa svojim odnosom prema hrani, vježbanju ili vlastitom tijelu, lako se osjećati preopterećeno i nesigurno kako možeš pomoći. Ovo su neki postupci koje možeš poduzeti u podršci nekoga za koga si zabrinut/a:

  • Za prijatelje koji još nisu dobili pomoć - pokreni razgovor.
  • Slušaj s empatijom i bez osude. Izbjegavaj učiniti ili reći stvari koje bi mogle učiniti da se tvoj prijatelj osjeća krivo ili posramljeno, kao što je preveliko kritiziranje ili nuđenje jednostavnih rješenja, poput „samo jedi“. Poremećaji prehrane rijetko su povezani samo s hranom i, umjesto toga, predstavljaju poremećaje psihičkog zdravlja koji mogu biti mehanizam za suočavanje s dubljim emocionalnim problemima. Dijeljenje onoga što se može činiti kao očito rješenje može učiniti da se tvoj prijatelj osjeća neshvaćenim. Umjesto toga, prijatelju postavi otvorena pitanja, kao što su „Kako se danas osjećaš?“. Slušaj njegov odgovor bez osuđivanja, popravljanja ili prekidanja, čak i ako se nužno ne slažeš s dijelom onoga što on kaže.
  • Ponudi da ga/je povežeš s resursima. Ljudima koji imaju problema može biti teško da sami potraže pomoć. Možeš odigrati važnu ulogu u oporavku svog prijatelja/ice tako što ćeš ga/ju potaknuti da potraži profesionalnu pomoć terapeuta ili pružatelja zdravstvenih usluga, kontaktira telefonsku liniju ili se obrati lokalnoj grupi podrške.
  • Za prijatelje koji se oporavljaju - ohrabri ih.
  • Ohrabri oporavak. Ohrabruj svog prijatelja, osobito ako nazaduje na svom putu oporavka, jer on neće biti linearan ili savršen. Podsjeti ga na njegov napredak i pobjede, bez obzira koliko malene bile.
  • Preusmjeri beskorisne teme. Izbjegavaj komentirati njegov/njezin (ili svoj) izgled, težinu ili hranu. Takvi se komentari mogu smatrati negativnima, nekorisnima ili učiniti da se tvoj prijatelj osjeća samosvjesno. Umjesto toga, fokusiraj se na korisne dijelove njegovog/njezinog života koji nisu povezani s poremećajem prehrane, uključujući interese, osobnost i dnevne pobjede.
  • Bez obzira na sve, vodi računa o sebi: Slušanje i pružanje i podrške onima oko tebe zahtijeva značajnu energiju. Zbog toga se možeš osjećati uznemireno ili iscrpljeno. Ako primijetiš da podrška prijatelju/ici utječe na tvoje psihičko zdravlje, nemoj se bojati uzeti pauzu, postaviti zdrave granice ili razgovarati s osobom kojoj vjeruješ.

Više informacija o tome kako podržati prijatelje koji imaju mentalnih poteškoća dostupno je u TikTokovom Vodiču za dobrobit.

Razgovaraj sa stručnjakom

Ako razmišljaš o tome da se ozlijediš ili ako tvoj poremećaj u prehrani uzrokuje ozbiljne zdravstvene probleme (kao što je nesvjestica ili srčane palpitacije), odmah se javi liječniku, hitnoj službi ili liniji za pomoć.

Ako se boriš s poremećajem u prehrani ili brineš za dobrobit prijatelja ili člana obitelji, razmisli o obraćanju odrasloj osobi od povjerenja, obrati se lokalnoj grupi za podršku vezano uz prehranu ili potraži profesionalnu pomoć. U nastavku su neki resursi koji mogu pomoći:

Saznaj više

Je li normalno stalno razmišljati o svojoj građi i težini?

Uobičajeno je povremeno razmišljati o svojoj težini i građi. Međutim, ako ove misli oduzimaju puno tvojeg vremena i rezultiraju opsjednutošću, uznemirenošću, zabrinutošću ili stresom, možda ti je potrebna podrška. Obrati se osobi kojoj vjeruješ i koja će ti pružiti podršku koju zaslužuješ. Nisi sam/a i pomoć je dostupna.

Koji su neki savjeti za suočavanje s problemima u prehrani?
  • Potraži medicinsku i psihičku skrb
    • Savjeti podijeljeni na ovoj stranici potječu od organizacija za poremećaje prehrane koje su naši partneri na TikToku. Međutim, svačije je psihičko zdravlje jedinstveno. Najbolji način da saznaš kako se nositi s poremećajima prehrane je da se obratiš liječniku ili pružatelju usluga psihičkog zdravlja koji to može riješiti s tobom. Ako ti je teško javiti se liječniku - ne moraš to napraviti sam/a. Prijatelji, obitelj, vršnjaci i linije za pomoć mogu te podržati u povezivanju s njegom.
  • Odmori se kad osjetiš potrebu
    • Velik dio naših života provodimo na mreži i ponekad ćemo se možda uspoređivati s drugima. Prepoznaj te osjećaje i pruži si predah ako stvari postanu opterećujuće. Pokušaj raditi nešto zbog čega se osjećaš bolje i što te oslobađa stresa, poput odlaska u prirodu, slušanja glazbe, povezivanja s prijateljima ili meditiranja. Ako primijetiš da na tebe negativno utječe interakcija s računom ili osobom, razmisli o prekidu praćenja.
  • Razmotri kako razgovaraš sa sobom
    • Uobičajeno je da vodimo razgovore sa sobom kao komentar onoga kako se osjećamo i svega oko nas. Ponekad razgovor sa sobom može postati negativan i toksičan, zbog čega se osjećamo još gore. Vježbaj razgovor sa sobom na ljubazan, strpljiv i brižan način. Razgovor sa sobom trebao bi biti sličan razgovoru s najboljim prijateljem.
  • Pronađi unutrašnju snagu i pozitivne osobine
    • Lako je podleći uvjerenju da je ono kako izgledaš ono što jesi. U stvarnosti smo više od samih tijela. Kako razmišljaš, ponašaš se i utječeš na svijet važnije je od tvog fizičkog izgleda. Sjeti se svih svojih jakih strana i vrijednosti koje posjeduješ, a koje su važnije od izgleda. Usredotočenost na ove stvari može pomoći da sagledaš širu sliku i osjećaš se dobro u vezi sebe i svojih postignuća.
    • Na primjer, svako jutro možeš započeti tako da kažeš: „Zahvalan/na sam na srcu koje kuca i drži me na životu. Zahvalan/na sam na snazi ​​u suočavanju s teškim okolnostima.“
  • Upoznaj svoje okidače i planiraj unaprijed
    • Ponašanja poremećaja u prehrani često se pojavljuju tijekom okolnosti koje služe kao okidači, primjerice učenje za ispite, promjene u rutini, stres na skupovima s hranom ili obiteljske proslave, poput praznika. Nauči što priziva neugodne ili negativne emocije o tvojem izgledu i/ili tijelu. Planiraj unaprijed pravljenjem popisa i pripremi se kako ćeš tražiti podršku ako se osjetiš emocionalno pogođen/a.
    • Na primjer, možeš od nekoga kome vjeruješ zatražiti da ti pomogne vezano uz stvari koje te emocionalno pogađaju, tako da se osjećaš sigurnije i ostaneš na pravom putu tijekom tog teškog razdoblja.
Kako mogu sigurno podijeliti svoja iskustva s poremećajima prehrane na TikToku?

Ako razmišljaš o dijeljenju svoje priče na TikToku, potraži savjete u [vodiču kako podijeliti svoju priču]. Pogledaj i odjeljak „Poremećaji u prehrani i slika tijela“ u našim Smjernicama zajednice.

Izjava o odricanju od odgovornosti

Sadržaj na ovoj stranici samo je u informativne i obrazovne svrhe. „Stranicu s temom Poremećaji u prehrani“ na TikToku ne treba smatrati zamjenom za medicinsku, psihološku ili psihijatrijsku dijagnozu, liječenje ili savjete. Nemoj se ustručavati zatražiti profesionalnu medicinsku podršku ili hitnu pomoć ako si ti ili bilo koja druga osoba u krizi, opasnosti ili imate hitan medicinski slučaj. Imaj na umu da nisi isključivo ti odgovoran/na za sigurnost drugih - možeš dobiti pomoć.

Ovaj je Centar za sigurnost razvijen uz savjete stručnjaka iz Nacionalnog saveza za poremećaje prehrane.