Ako zdieľať svoj príbeh

Aktualizované: 21. jún 2024

Autentické príbehy o pohode zdieľané našou rôznorodou komunitou TikTok môžu byť zdrojom pochopenia a podpory. Zameriavame sa na budovanie podporujúceho prostredia pre každého a bezpečného priestoru pre ľudí na zdieľanie ich skúseností, tipov a ciest za uzdravením.

S pohodou je to zložitejšie. Duševné a fyzické zdravotné stavy môžu byť akútne, chronické, v remisii, pod kontrolou alebo niečo medzi tým. Duševné a fyzické zdravie sa tiež môžu ovplyvňovať navzájom. Sú výkyvy smerom nahor a nadol, nové míľniky a prekážky. Každý má svoj jedinečný príbeh pohody. Odporúčame ti oslovovať druhých zmysluplne a pamätať si, že toto nie je súťaž.

Je tiež dôležité si pamätať, že TikTok nie je náhradou za lekárske poradenstvo. Komunita na TikToku môže byť zdrojom podpory na tvojej ceste pohody. No ak sa trápiš alebo máš obavy o svoje vlastné skúsenosti s pohodou, odporúčame ti obrátiť sa na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Pohoda môže byť pre mnohých ľudí citlivá téma. Môže byť náročné hovoriť o nej spôsobom, ktorý chráni tvoje duševné zdravie aj duševné zdravie celej komunity. Nižšie je niekoľko návrhov, ktoré treba mať na pamäti pri vytváraní a zdieľaní obsahu na TikToku. Cieľom je podporovať ľudí, ktorí chcú zdieľať svoj príbeh pohody. Nezabudni si pozrieť Pravidlá komunity TikTok, kde sa dozvieš, čo nie je na TikToku povolené.

Si pripravený/-á zdieľať svoj príbeh?

Ak chceš v online prostredí zostať v bezpečí, začni u seba. Pred stlačením tlačidla „nahrať“ je užitočné plne si premyslieť, či si pripravený/-á zdieľať svoj príbeh. Nezabúdaj, že je náročné predvídať odozvu iných ľudí na tvoj príbeh pohody – aj pri dodržiavaní osvedčených postupov zdieľania tvojho príbehu.

Nižšie je päť krokov, ktoré ti pomôžu viesť ťa:

1. krok: Zamyslenie sa nad tvojimi zámermi a o čom sa chceš rozprávať:

Ľudia môžu mať viaceré dôvody, prečo sa chcú podeliť o svoj príbeh, ako napr. chcieť sa cítiť „videní“, hľadanie podpory, vytváranie povedomia, znižovanie osamelosti, alebo pocity nudy. Je tiež dôležité premýšľať o tom, akú časť príbehu chceš zdieľať a ako ho chceš zdieľať. Nasledovné otázky ti môžu pomôcť zamyslieť sa nad tvojimi zámermi a o čom sa chceš rozprávať:

  • Ktorú časť svojho príbehu chcem zdieľať?
  • Aké sú moje dôvody na zdieľanie? Čo dúfam, že dosiahnem zdieľaním? Aký je môj cieľ?
  • Na základe čoho mi záleží na tejto téme? Je pridanie tohto v súlade s mojimi osobnými hodnotami?
  • Ako to chcem zdieľať? Vo videu, príbehu, vysielaní LIVE, skladbe, komentári alebo inak?
  • Aký štýl chcem použiť pri zdieľaní? Vzdelávací štýl, hudobný štýl, štýl POV alebo nejaký iný štýl?
2. krok: Zamyslenie sa nad tým, ako môže tvorba obsahu vplývať na tvoje duševné zdravie:

Akt zdieľania tvojho príbehu môže vplývať na tvoje duševné zdravie ešte pred stlačením tlačidla na pridanie. Pri vytváraní obsahu sa budeš musieť zamyslieť spätne a premýšľať o svojich zážitkoch. To by mohlo vyvolať všetky druhy pocitov, ako sú smútok, nostalgia, hanba alebo pýcha. Táto skúsenosť bude u každého iná, takže nasledujúce otázky ti môžu pomôcť premýšľať o tom, ako by ťa mohlo vytváranie obsahu ovplyvniť:

  • Ako sa obvykle cítim pri premýšľaní o svojom príbehu pohody?
  • Ako sa budem cítiť pri sledovaní alebo počúvaní sa v nahrávkach, pri editácii alebo v prehratiach?
  • Mám nejaký plán na zvládanie akýchkoľvek emócií, ktoré sa u mňa vyskytnú?
  • Bolo by zdieľanie môjho príbehu na úžitok a neuškodilo by to mne alebo druhým?
3. krok: Zamyslenie sa nad tým, čo nemáš problém zdieľať:

Ešte pred zdieľaním príbehu je dôležité vedieť, aké sú tvoje hranice. Niektorí ľudia nemajú problém zdieľať osobné údaje. Iní ľudia radšej preberajú svoju pohodu na povrchnej úrovni. Nasledovné otázky ťa môžu naviesť pri určovaní tvojich hraníc:

  • Aký pocit by som mal/-a z toho, keby cudzí ľudia, spolužiaci, kolegovia, členovia komunity, priatelia alebo rodina vedeli:
    • Dôverné detaily o mojom duševnom alebo fyzickom zdraví?
    • Môj duševný alebo fyzický zdravotný stav či diagnózu?
    • Liečbu duševných alebo fyzických problémov, ktorú som vyskúšal/-a alebo použil/-a?
    • Ako moje duševné alebo fyzické zdravie ovplyvnilo školu, prácu či vzťahy?
  • S kým chcem toto zdieľať? Len s rodinou a priateľmi? S širším publikom?
  • Aký pocit by som mal/-a z toho, ak by sa môj príbeh rozšíril mimo môjho určeného publika? Napríklad by niekto zaznamenával obrazovku, urobil snímku obrazovky alebo to ukázal ostatným.
  • Aký by som mal/-a pocit, ak by sa môj príbeh rozšíril široko-ďaleko? Čo ak by bol zdieľaný v správach alebo iných online priestoroch?
  • Ak je tvoj príbeh o niekom inom, aký pocit by mala dotyčná osoba, ak by videla tvoj príspevok? Máš povolenie zdieľať daný príbeh?
4. krok: Zamyslenie nad tým, ako môže zdieľanie tvojho príbehu krátkodobo a dlhodobo vplývať na teba a iných ľudí:

Je užitočné premyslieť si, ako môžu ľudia reagovať na tvoj príbeh, takže sa môžeš pripraviť. Môže byť vhodné vytvoriť si plán zvládania, poradiť sa s lekárom alebo poskytovateľom psychiatrickej starostlivosti, alebo si nastaviť rôzne nástroje a funkcie na TikToku. Skontroluj si nastavenia na ochranu svojho súkromia pri zdieľaní obsahu. Tu sú niektoré veci na zváženie:

  • Krátkodobo:
    • Získal/-a som súhlas od každého, koho spomínam vo svojom príbehu, aby sa o ňom dalo rozprávať? Ak nie, ako to ovplyvní náš vzťah?
    • Ako zdieľanie ovplyvní mojich spolužiakov, kolegov, komunitu, priateľov alebo rodinu? Ako budú reagovať na môj príspevok? Spôsobí to nejaké problémy? Podporia ma?
    • Aké pozitívne, negatívne a neutrálne výsledky by mohli vzísť zo zdieľania? Ako by som sa vysporiadal/-a s týmito výsledkami? Ako by som sa vysporiadal/-a s negatívnou spätnou väzbou?
    • V reakcii na môj príspevok sa iní môžu so mnou podeliť o ťažké príbehy alebo názory, ktoré by sa mohli počúvať ťažko. Som pripravený/-á dotyčného podporiť a vypočuť? Alebo mám naplánované, aké hranice budem mať?
    • Prijal/-a som opatrenia na zaistenie spoľahlivosti a presnosti informácií, ktoré zdieľam?
    • Mám pripravené nastavenia ochrany súkromia na obmedzenie svojho príspevku na publikum, ktoré si zvolím? Alebo na obmedzenie toho, ako môže so mnou interagovať?
    • Ak plánujem vytvoriť viaceré príspevky o svojom príbehu, aký efekt to bude mať na mňa alebo druhých?
  • Dlhodobo:
    • Keď sa pozriem spätne, aký pocit budem mať zo zdieľania svojho príbehu o 2 mesiace? 1 rok? 5 rokov?
    • Aký pocit by mali moji budúci romantickí partneri, priatelia, rodina, školy alebo zamestnávatelia, ktorí uvidia môj príspevok?
5. krok: Prijatie rozhodnutia:

Po prejdení štyrmi vyššie uvedenými krokmi je posledným krokom rozhodnúť sa, čo chceš zdieľať, ako chceš zdieľať, s kým chceš zdieľať a ako sa s tým všetkým vysporiadať. Niekedy možno zistíš, že zdieľať nechceš. Niekedy môžeš zdieľať s nadšením. Niekedy môžeš mať stále pochybnosti. Nech je to akokoľvek, ty máš kontrolu nad tým, ako sa sám/sama rozhodneš!

  • Ak sa rozhodneš svoj príbeh zdieľať, zvyšok tejto príručky bude pre teba užitočný v procese jeho zdieľania. Nájdeš tu všeobecné užitočné rady, rady o diskutovaní o určitých témach, výzvy na inšpiráciu a informácie o nástrojoch a funkciách na ochranu tvojej pohody na TikToku.

Celkové tipy na zdieľanie tvojho príbehu

Zdieľanie obsahu, ktorý pomáha, inšpiruje a vzdeláva.

To, čo zdieľaš a ako to zdieľaš, je rovnako dôležité ako rozhodnutie, či to zdieľať. Zdieľanie príbehov zvládania, nádeje a uzdravenia môže pomôcť druhým v tom, že ich vzdelávajú, inšpirujú a dávajú im pocit, že nie sú sami. Máš jedinečný hlas, perspektívu a skúsenosti – využi to na formovanie vlastného posolstva a vplyvu.

Nižšie sú niektoré užitočné základy o bezpečnom zdieľaní tvojho príbehu, ktoré ti môžu pomôcť sprevádzať ťa.

Užitočné základy

Zdieľanie tvojho jedinečného príbehu
  • Príbehy sú mocné. Ak chceš zdieľať informácie o svojom zdravotnom stave alebo diagnóze, je užitočné zasadiť rozprávanie do svojich vlastných skúseností. Kontext tvojich prežitých skúseností objasňuje tieto informácie jasnejšie než len zdieľanie zoznamu príznakov.
  • S pohodou je to zložitejšie. Sú výkyvy smerom nahor a nadol, nové míľniky a prekážky. Môže byť užitočné pripustiť si, že bude lepšie i horšie, a radšej si nevykresľovať príliš priamočiaru predstavu o uzdravení. Navyše, zdôrazňovanie, že zdravie je komplex, pomáha napraviť mylné predstavy a zmierniť stigmu.
  • Sústreď konverzáciu okolo toho, čo u teba funguje. Keď nám zručnosti pri zvládaní, liečby alebo produkty pomáhajú s našou vlastnou pohodou, často ich chceme zdieľať s druhými. Je dôležité sústrediť tieto rady okolo toho, ako pomohli tebe, a nie dávať všeobecné tvrdenia, aby sa zabránilo zavádzaniu divákov.
  • Vyjadruj sa o svojom kariérnom pozadí úprimne. Prezentovanie sa ako poverená osoba alebo odborník na duševné zdravie nad rámec vlastných osobných skúseností môže miasť divákov.
  • Zapájaj sa na TikToku do komunít zameraných na uzdravenie. Ak sa tvoj príspevok týka uzdravenia, pomocou hashtagov zameraných na uzdravenie sa zapájaj do konverzácií na TikToku, ktoré už prebiehajú. Pozri si nižšie sekcie s osobitnými radami obsahujúce informácie o hashtagoch, ktoré používajú rôzne komunity.
  • Zamysli sa nad tým, ako by podrobnosti tvojho príbehu mohli vplývať na divákov. Toto je obzvlášť dôležité v prípade tém, ako sú samovražda, sebapoškodzovanie, poruchy príjmu potravy a vnímanie tela. Pozri si nižšie osobitné rady, ktoré poskytujeme k týmto témam.
Zahrnutie iných ľudí do nášho príbehu
  • Vypýtaj si súhlas. Pred diskutovaním o zdravotných údajoch iných ľudí je dôležité hľadať a rešpektovať ich limity súvisiace so zdieľaním. Neodkazuj na niekoho iného, pokiaľ ti nedal povolenie na zdieľanie. Ak diskutuješ o niekom, kto zomrel, vypýtaj si súhlas od jeho rodiny alebo blízkych.
  • Používaj nestigmatizujúci jazyk. Nazývanie ľudí zdravotnými stavmi „šialený“, „psycho“, „šialenec“, „mrzák“, „blázon“ alebo „praštený“ je škodlivé. Posilňujú negatívne stereotypy a stigmu.
  • Vždy rešpektuj a sleduj jazyk jednotlivcov, o ktorých hovoríš.
    • Všeobecne sa jazyk „orientovaný na človeka“ považuje za úctivý a odporúča sa, ak nevieš, ako niekto označuje sám/sama seba.
      • Napríklad povedz „osoba s duševnou chorobou“ namiesto „duševne chorá osoba“ a „osoba s poruchou užívania alkoholu“ namiesto „alkoholik“.
    • Niektorí jedinci a skupiny uprednostňujú jazyk „zameraný na identitu“ , keďže svoj zdravotný stav považujú za súčasť svojej identity.
      • Napríklad niektorí ľudia používajú „autistický“ namiesto „osoba s poruchou autistického spektra“ a niektorí ľudia používajú „hendikepovaný“ namiesto „osoba s hendikepom“.
    • V prípade pochybností sa neboj priamo spýtať iných ľudí, aký jazyk používajú!
Pomáhanie iným ľuďom
  • Nabádaj k vyhľadaniu pomoci. Nabádaj ľudí s trápením, aby požiadali o pomoc a podporu. Môžeš zahrnúť odkazy a kontaktné údaje na rôzne formy podpory, ako sú krízové linky, linky vzájomnej podpory a podporné organizácie.
  • Buď empatický/-á a uisťujúci/-a. Ľudia, ktorí zdieľajú svoje príbehy, zvyčajne hľadajú podporu a povzbudenie od seberovných, buď preto ohľaduplný/-á. Občas možno nebudeš vedieť, čo povedať alebo urobiť na podporu iných ľudí. Môže ťa to zvádzať k zjednodušenej odpovedi, ako napr. „nezúfaj, buď šťastný/-á“, „všetko bude v poriadku“ alebo „hlavu hore, budeš v poriadku“. Tieto frázy sa síce môžu javiť ako povznášajúce, ale môžu opomínať nepozitívne zážitky a pocity dotyčnej osoby.
  • Vytýč si hranice. Ak spozoruješ, že podporovanie iných ľudí si vyberá daň na tvojej vlastnej pohode, neboj sa dať si prestávku.

Viac sa o pomoci nešťastným členom komunity dozvieš v sprievodcovi duševnou pohodou.

Užitočné témy na diskusiu

Tu sú návrhy užitočných tém na zváženie pre tvoj vlastný obsah:

  • Zdroje, podpora a tipy na starostlivosť, ktoré považuješ za užitočné
  • Užitočné časti tvojej rutiny na manažovanie tvojej pohody
  • Čo by si chcel/-a povedať druhým, ktorí môžu čeliť tým istým útrapám ako ty
  • Aké kroky môžu ľudia vykonať na podporu druhých, ktorí sa trápia
  • Návrhy, na koho sa obrátiť pri útrapách alebo v kríze
  • Akú podporu by si si prial/-a mať na svojej ceste
  • Aký bežný je tvoj zdravotný stav, nejaké mýty o ňom a kde sa o tom môžu ľudia dozvedieť viac
  • Prekážky, ktorým si čelil/-a pri určovaní diagnózy alebo liečby a ako si sa s nimi vysporiadal/-a
  • Aký vplyv mal tvoj zdravotný stav na tvoju celkovú pohodu, vzdelávanie, kariéru, povolanie alebo koníčky a/alebo vzťahy s priateľmi, rodinou či partnermi
  • Kde môžu ľudia získať starostlivosť, aké sú navrhované typy liečby alebo ako môžu ľudia nájsť špecialistov
  • Ako uzdravenie alebo liečba premieňa (alebo nie) život človeka
  • Ako definuješ uzdravenie alebo aký je život „po uzdravení“
  • Odporúčania a povzbudenie na overenie s priateľmi a rodinou v súvislosti s ich duševným zdravím
  • Rola, ktorú zohráva spoločnosť, a ako sa môže naša komunita spojiť s cieľom vytvoriť zdravé prostredie

Tipy podľa témy

Rozprávanie o samovražde alebo sebapoškodzovaní

Ak pridávaš obsah o skúsenostiach so samovraždou alebo sebapoškodzovaním, zahŕňaš poctu niekomu blízkemu, ktorý zomrel samovraždou, odborníci ponúkajú tieto tipy navyše:

Užitočné základy
  • Zamysli sa nad tým, ako by podrobnosti tvojho príbehu mohli vplývať na divákov. Zdieľanie podrobností a obrázkov o nástrojoch a spôsoboch realizácie samovraždy alebo sepakoškodzovania, miestach páchania samovrážd a samovražedných poznámkach a správach je škodlivé a na TikToku nepovolené. Takýto obsah môže byť znepokojujúci a môže náhodou dávať nové myšlienky trápiacim sa členom komunity. Toto sa týka obzvlášť samovrážd spáchaných celebritami alebo známymi osobnosťami. Môže to neúmyselne idealizovať samovraždu.
  • Používaj nestigmatizujúci jazyk. Aj keď to tak nemyslíš, výrazy ako „spáchaná samovražda“, „úspešná/neúspešná samovražda“ alebo „neúspešný pokus“ môžu pôsobiť ako súdiace.
    • Slovo „spáchal/-a“ vyvoláva dojem, že samovražda je nezákonná, a prisudzuje jej stigmu. Jedincov so samovražednými sklonmi to môže odradiť od hľadania pomoci. Týka sa to aj ľudí, ktorí týmto spôsobom prišli o svojich blízkych. Povedz radšej „zomrel/-a samovraždou“.
    • Výrazy ako „úspešná“ alebo „neúspešná“ klasifikujú samovraždu ako žiaduci výsledok. Používaj frázy ako „nedokonaný pokus o samovraždu“ alebo „prežil/-a pokus o samovraždu“.
  • Zapájaj sa na TikToku do komunít zameraných na uzdravenie. Ak pridávaš obsah o uzdravení alebo povedomí, použitím hashtagov zameraných na uzdravenie sa zapájaj do širších konverzácií na TikToku (napr. #recoverytok, #mentalhealthawareness). Upozorňujeme, že niektorý obsah môže aktivovať divákov a odporúča sa rozvážnosť divákov.
  • Udržuj ho zameraný na uzdravenie. Vykresľovanie samovraždy a sebapoškodzovania ako atraktívnej, romantickej, heroickej, chvályhodnej alebo praktickej možnosti je škodlivé a druhých môže viesť k zvažovaniu samovraždy a sebapoškodzovania. Udržiavanie posolstva, že samovražde možno predísť a podpora je dostupná, bude pre druhých nápomocné.
  • Pri samovražde a sebapoškodzovaní to nie je také jednoduché. Snaha určiť jedinú príčinu samovraždy a sebapoškodzovania je príliš zjednodušená. Pochopenie a zdieľanie myšlienky, že samovražda a sebapoškodzovanie sú pravdepodobne výsledkom rôznych faktorov, môžu pomôcť napraviť nesprávne predstavy a nabádať k bezpečným, konštruktívnym diskusiám. Vyhýbaj sa špekuláciám o príčinách sebapoškodzovania, samovražedných pokusov alebo smrti iných osôb.

Ďalšie užitočné základy si môžeš pozrieť v sprievodcovi pre samaritánov alebo ďalšie informácie nájdeš na stránke zdrojov na TikToku týkajúcej sa samovraždy a sebapoškodzovania.

Rozprávanie o poruchách príjmu potravy alebo vnímaní tela

Ak pridávaš obsah o skúsenostiach s poruchami príjmu potravy alebo vnímaním vlastného tela, odborníci ponúkajú tieto tipy navyše:

Užitočné základy
  • Zamysli sa nad tým, ako by podrobnosti tvojho príbehu mohli vplývať na divákov. Zdieľanie podrobností alebo obrázkov o extrémnych nízkokalorických diétach, poruchách príjmu potravy a trendoch kontrolovania tela je škodlivé a na TikToku to nie je povolené. Nad rámec toho, čo nie je na TikToku povolené, je dôležité mať na pamäti, ako sa môžu podrobnosti o poruchách príjmu potravy nedopatrením tiež zmeniť na „návod typu ako na to“ pre ľudí v ohrození.
    • Špecifiká a podrobnosti o potrave a kalorickej spotrebe, cvičebných rutinách a metódach udržiavania hmotnosti sú obzvlášť rizikové. Zdieľanie fotiek „pred a po“, telesnej hmotnosti, veľkosti oblečenia, indexu telesnej hmotnosti (BMI) alebo iných meraní môže nabádať k neužitočným porovnaniam.
  • Nabádaj k inkluzivite tiel a potravy. Odvolávanie sa na jedlo, telesné tvary a veľkosti, veľkosti oblečenia a telesné hmotnosti ako „dobré“, „zlé“, „nezdravé“ a „zdravé“ môže u divákov vyvolávať pocity zahanbenia a posilňovať škodlivé naratívy. Vo všeobecnosti je najlepšie nekomentovať niečí vzhľad alebo telo, pretože by to mohlo byť znepokojujúce – aj keď je to myslené ako kompliment.
  • Vždy rešpektuj a sleduj jazyk jednotlivcov, o ktorých hovoríš. Venuj pozornosť slovám, ktorými sa ľudia opisujú, alebo sa ich priamo spýtaj na to, ktoré výrazy používajú. Niektorí ľudia si môžu vyložiť slovo „tučný“ alebo „obézny“ ako urážku. V prípade iných ľudí sú slová „tučný“ alebo „obézny“ neutrálne deskriptory alebo cenená časť ich identity.
  • Používaj výrazy zamerané na uzdravenie. Neodporúča sa používať rovnaké slangové výrazy, ktoré používajú komunity propagujúce poruchy príjmu potravy, a to ani pri kritizovaní týchto komunít. Používanie týchto slangových výrazov môže dávať divákom nechcene nástroje na hľadanie tohto škodlivého obsahu online.
  • Zapájaj sa na TikToku do komunít zameraných na uzdravenie. Ak pridávaš obsah o uzdravení alebo povedomí, použitím hashtagov zameraných na uzdravenie sa zapájaj do širších konverzácií na TikToku (napr. #recoverytok, #mentalhealthawareness, #edrecovery). Upozorňujeme, že niektorý obsah môže aktivovať divákov a odporúča sa rozvážnosť divákov.

Ďalšie informácie nájdeš na stránke zdrojov na TikToku týkajúcej sa porúch príjmu potravy.

Rozprávanie o problémovom hazarde

Ak pridávaš obsah o problémovom hazarde, odborníci ponúkajú tieto tipy navyše:

Užitočné základy
  • Vždy rešpektuj a sleduj jazyk jednotlivcov, o ktorých hovoríš. My štandardne odporúčame jazyk orientovaný na človeka. To znamená, že človeka nedefinujeme na základe správania alebo diagnózy. Jazyk zameraný na človeka ľudí neodsudzuje a k ľuďom, ktorí si prechádzajú závislosťou, pristupuje s rešpektom a empatiou.
    • Hoci sme sa rozhodli nepoužívať určité slová, ako napríklad „triezvy“ alebo „závislý“ (pretože niektorí ľudia ich môžu považovať za stigmatizujúce), na TikToku podporujeme ľudí, ktorí sa identifikujú tak, ako im to vyhovuje. Podporujeme ľudí, aby si pomocou vlastnej identity našli komunitu.
  • S problémovým hazardom je to zložitejšie. Snaha určiť jedinú príčinu problémového hazardu je príliš zjednodušená. Problémový hazard je výsledkom rôznych faktorov. Dôvodom nie je to, že niekto má charakterovú chybu. Ide o liečiteľnú poruchu.
  • Zapájaj sa na TikToku do komunít zameraných na uzdravenie. Videli sme, že naša komunita podporuje hashtagy, ako sú #gamblingrecovery a #gamblingawareness, ktoré ponúkajú centrá pre konverzáciu, vzdelávanie a povzbudenie. Hashtagy, ako napr. #recoverytok a #addictionawareness ponúkajú priestor na diskusiu o skúsenostiach s uzdravením a povedomím. Tieto pokrývajú široké pole tém, nie výlučne hazard (niektorý obsah môže aktivovať divákov a odporúča sa rozvážnosť divákov).

Ďalšie informácie nájdeš na stránke na TikToku týkajúcej sa podpory pri hazarde.

Rozprávanie o užívaní látok

Ak pridávaš obsah o skúsenostiach s drogami a alkoholom, odborníci ponúkajú tieto tipy navyše:

Užitočné základy
  • Vždy rešpektuj a sleduj jazyk jednotlivcov, o ktorých hovoríš. My odporúčame jazyk orientovaný na človeka. To znamená, že človeka nedefinujeme na základe správania alebo diagnózy. Používanie jazyka orientovaného na človeka predstavuje dôležitý krok na ceste k zmierňovaniu stigmatizácie voči ľuďom, ktorí užívajú látky.
    • Tu je niekoľko príkladov, ako môže zmena slov prispieť k zmierneniu stigmatizácie užívania návykových látok.
    • Používaj:
      • osoba, ktorá užíva drogy, nie „užívateľ drog“;
      • osoba „žijúca so závislosťou alebo prechádzajúca si závislosťou“ alebo „Osoba s poruchou užívania látok“, nie „Závislý“, „Narkoman“ alebo „Zneužívateľ drog“;
      • osoba v procese uzdravenia, nie „niekdajší závislý“;
      • porucha užívania látok, nie „drogová závislosť“;
      • osoba s poruchou užívania alkoholu alebo osoba užívajúca alkohol nebezpečným spôsobom, nie „alkoholik“;
      • osoba bez látok, v procese uzdravenia alebo abstinent, nie „triezvy“ alebo „čistý“;
      • udržal si uzdravenie, nie „zostal čistý“.
    • Hoci sme sa rozhodli nepoužívať určité slová, ako napríklad „triezvy“ (pretože niektorí ľudia ich môžu považovať za stigmatizujúce), na TikToku podporujeme ľudí, ktorí sa identifikujú tak, ako im to vyhovuje. Podporujeme ľudí, aby si pomocou vlastnej identity našli svoju komunitu.
  • S užívaním látok je to zložitejšie. Ľudia užívajúci látky nebezpečným spôsobom to nerobia preto, že by im „chýbala disciplína“. Porucha užívania látok je liečiteľná choroba spôsobená množstvom faktorov. Pochopenie, že problémové užívanie látok je pravdepodobne výsledkom rôznych faktorov, môže pomôcť napraviť nesprávne predstavy a nabádať k bezpečným, konštruktívnym diskusiám.
  • Každého cesta je odlišná: U ľudí v procese uzdravenia môže byť plná výkyvov smerom nahor a nadol a každého cesta je jedinečná. Snaž sa neporovnávať svoje skúsenosti s inými ľuďmi, pretože sa z toho môžeš cítiť zle. Radšej sa snaž pochopiť, že tvoje uzdravenie je každodenná cesta.
  • Zapájaj sa na TikToku do komunít zameraných na uzdravenie. Videli sme, že naša komunita podporuje hashtagy, ako sú #recoverytok, #sobertok, #addictionawareness, #sobercurious, ako aj #sobernative, #blackandsober, #soberlatina, #sobergay, #soberlesbian, #transandsober, #quitsmoking a #fentanylawareness, ktoré ponúkajú centrá pre konverzáciu, vzdelávanie a povzbudenie. Upozorňujeme, že niektorý obsah môže aktivovať divákov a odporúča sa rozvážnosť divákov.

Ďalšie informácie nájdeš na stránke podpory k látkam na TikToku.

Rozprávanie o skúsenostiach s tragickými udalosťami

Ak pridávaš obsah o tragickej udalosti, odborníci ponúkajú tieto tipy navyše:

Užitočné základy
  • Dávaj si pozor na podrobnosti, ktoré zahrnieš. Vyhni sa grafickým detailom a obsahu, ktorý by mohol poškodiť obete, ich rodiny, priateľov, komunitu alebo iné osoby, ktorých sa tragická udalosť dotkla. Ak zdieľaš tento obsah, upozorni na citlivý obsah a použi nástroje na rozmazanie grafických obrázkov, ako aj identity osôb v príspevku.
  • Zameraj svoj obsah na obete, pozostalých a respondentov. Ak pridávaš informácie o tragickej udalosti spôsobenej jednotlivcom (jednotlivcami), zameraj sa na obete, pozostalých a respondentov a vyhni sa zdieľaniu informácií o jednotlivcoch zodpovedných za tragickú udalosť. Okrem toho nezdieľaj žiadny obsah vytvorený osobou (osobami) zodpovednou (zodpovednými) za tragickú udalosť, ktorý by mohol inšpirovať ostatných k násiliu.
  • O násilnom alebo nenávistnom správaní diskutuj obozretne. Pri zdieľaní alebo diskusii o násilnom alebo nenávistnom správaní uveď kontext, ktorý ukáže, že takéto správanie nepodporuješ. To môže zahŕňať pripomienky k negatívnemu vplyvu na komunity.
  • Uisti sa, že zdieľaš spoľahlivé a presné informácie. Ak chceš pomôcť zabrániť šíreniu dezinformácií, vyhľadávaj dôveryhodné zdroje, ako napr. vládnu inštitúciu alebo autoritatívnu tlačovú agentúru a pred zdieľaním si informácie overuj.
    • Pri reakcii na tragickú udalosť zváž nasledujúce otázky:
      • Mohol by mať tento obsah negatívny vplyv na ľudí, ktorí ho sledujú (napr. vystavenie násilným obrazom alebo konšpiračným teóriám)?
      • Zdieľam informácie, ktoré neposkytol dôveryhodný zdroj, napríklad vládny úrad alebo autoritatívna tlačová agentúra?
      • Mohol by tento obsah neúmyselne poškodiť obete, ich rodiny, priateľov, komunitu alebo iné osoby, ktoré táto udalosť ovplyvnila?
      • Mohol by tento obsah prispieť k súčasnému stavu strachu alebo paniky okolo tragickej udalosti?
      • Je v obsahu grafický zvuk, text alebo obrázky, ktoré by mohli poškodiť alebo znepokojiť ostatných, najmä tých, ktorých sa udalosť dotkla?
      • Obviňuje tento obsah z tragickej udalosti určitú komunitu alebo komunity?
      • Mohol by tento obsah pri reakcii na tragickú udalosť spôsobenú jednotlivcom (jednotlivcami) podporiť konanie jednotlivca (jednotlivcov) zodpovedného (zodpovedných) za tragickú udalosť alebo inšpirovať ostatných k páchaniu násilia?

Ďalšie informácie nájdeš na stránke podpory pri tragických udalostiach na TikToku.

Nástroje a funkcie na ochranu tvojej pohody na TikToku

  • Uvedomujeme si, že v online prostredí neexistuje jeden zážitok vyhovujúci všetkým. Používateľom preto ponúkame rôzne nástroje na kontrolu a správu ich skúseností s TikTokom. Navštív naše Centrum pomoci, kde sa dozvieš viac o bezpečnosti používateľov, ako aj naše Centrum bezpečnosti, kde sa dozvieš viac o nahlasovaní.
  • TikTok umožňuje ľuďom komunikovať medzi sebou mnohými spôsobmi prostredníctvom komentárov, priamych správ, Duetu, Zošitia a ďalších. Vďaka všetkým týmto spôsobom je online komunita zaujímavým miestom, ale podobne ako pri komunikácii kdekoľvek inde je s nimi tiež spojené riziko bolestivých interakcií. Aby sme podporili priateľskú a podporujúcu komunitu, máme rôzne nastavenia aplikácie (nastavenia sa líšia v závislosti od regiónu a verzie aplikácie), ktoré umožňujú jednotlivcom kontrolovať svoje skúsenosti s TikTokom.
Súkromné účty
  • V predvolenom nastavení sú účty osôb mladších ako 16 rokov nastavené na súkromné, čo znamená, že môžeš schvaľovať alebo zamietať žiadosti sledujúcich a tvoj obsah môžu vidieť iba ľudia, ktorých schváliš ako sledujúcich. Účty osôb starších ako 16 rokov začínajú ako verejné, čo znamená, že každý na TikToku si môže prezerať tvoje videá a pridávať komentáre alebo začať duet na interakciu s tvojím vytvoreným alebo zdieľaným obsahom. Môžeš to jednoducho zmeniť v nastaveniach ochrany súkromia.
  • Ak sa stretávaš s veľkým počtom nepriateľských alebo neželaných komentárov k vášmu obsahu, odporúčame ti zapnúť „Režim správy komentárov“ prostredníctvom nastavení ochrany osobných údajov, vďaka ktorému môžeš lepšie spravovať a kontrolovať prijímané komentáre.
Prispôsobenie kanála Pre teba
  • Nechceš na stránke Pre teba vidieť určitý typ obsahu? Stlač a podrž video a vyber možnosť „Nemám záujem“. Klikni na možnosť „Podrobnosti“ vedľa blokovania konkrétnych hashtagov použitých vo videu.
  • Nežiaduci obsah môžeš ďalej obmedziť pridaním alebo úpravou filtrov kľúčových slov a hashtagov v časti „Nastavenia obsahu“ v nastaveniach.
Prispôsobenie, kto ti môže posielať správy
  • Priame správy (PM) umožňujú členom komunity komunikovať súkromne. Priame správy je možné posielať a prijímať od skupín „Všetci“, „Priatelia“ (tvorcovia, ktorých sleduješ a ktorí ťa tiež sledujú spätne) alebo „Nikto“. Na priame správy majú nárok iba registrované účty používateľov vo veku 16 a viac rokov a ide o jednu z funkcií, ktoré môže rodič alebo zákonný zástupca ovládať priamo pri zapnutom Rodinnom párovaní.
Prispôsobenie, kto môže s tebou vytvoriť Duet alebo Zošitie

Duety umožňujú používateľom vytvárať videá reagujúce na cudzí obsah na TikToku. Môžeš určiť, kto má povolenie vytvoriť s tebou Duet alebo Zošitie. Môžeš si zvoliť jedno nastavenie pre všetky svoje videá alebo upraviť nastavenie pri každom videu zvlášť. V prípade používateľov pod 16 rokov je funkcia nastavená na možnosť „Nikto“ a nedá sa zmeniť. V prípade 16- až 17-ročných používateľov je táto funkcia nastavená na možnosť „Priatelia“, ale dá sa zmeniť na možnosť „Nikto“ alebo „Všetci“. Ďalšie informácie

Kontrolovanie, kto môže komentovať tvoje videá
  • V nastaveniach sú komentáre štandardne nastavené na možnosť „Priatelia“ v prípade používateľov pod 16 rokov. To znamená, že tvoje videá môžu komentovať len tí, ktorí ťa sledujú, a ktorých ty sleduješ spätne. Môžeš to zmeniť na možnosť „Nikto“ a zabrániť tak druhým v pridávaní komentárov k tvojim videám. V prípade používateľov vo veku 16 a viac rokov je táto funkcia nastavená na možnosť „Všetci“ a možno ju zmeniť podľa tvojich predvolieb.
Filtrovanie komentárov a kľúčových slov
  • Pri zapnutých filtroch komentárov budú urážlivé komentáre automaticky skryté. Môžeš si tiež vytvoriť vlastný zoznam kľúčových slov, takže budú automaticky skryté aj komentáre obsahujúce tieto slová. Úpravou nastavení súkromia môžeš určiť, kto môže všeobecne komentovať tvoje videá. Ďalšie informácie.
  • Filter vybraných typov komentárov (nazývané tiež Spam a urážlivé komentáre) ti umožňuje skryť urážlivé alebo spamové komentáre, ak ich neschváliš.
  • Filtre kľúčových slov skryjú komentáre so slovami alebo frázami, ktoré máš vybrané.
  • Nastavenie Filtrovať všetky komentáre skryje komentáre v tvojich videách, ak ich neschváliš.
  • Nastavenie Filtrovať komentáre od nepriateľských ľudí ti umožňuje filtrovať komentáre, ktoré sú podobné komentárom, ktoré sa ti predtým nepáčili, máš ich nahlásené alebo odstránené
  • Nastavenie Filtrovať komentáre od neznámych ľudí ti umožňuje filtrovať komentáre od ľudí, ktorí nie sú na zozname tvojich sledujúcich alebo sledovateľov.
Odstraňovanie komentárov a sledujúcich
  • Máš tiež možnosť odstraňovať akékoľvek nevhodné komentáre pridané do tvojich videí. Jednoducho na daný komentár ťukni a podrž ho a potom vyber „odstrániť“. Ďalšie informácie.
  • Sledujúceho môžeš kedykoľvek odstrániť alebo natrvalo zablokovať jeho účet, aby si nemohol prezerať tvoj obsah ani ti posielať správy. Ďalšie informácie.
Nahlasovanie
  • Ak vidíš obsah, ktorý porušuje Pravidlá komunity TikTok, môžeš ho nahlásiť v aplikácii podľa tohto postupu.

Prostriedky

Táto sada nástrojov bola vyvinutá na základe odborných konzultácií od organizácií Medzinárodná asociácia pre prevenciu samovrážd, Crisis Text Line, Through Line, Samaritans of Singapore a Samaritans (Spojené kráľovstvo). Special thanks to Drs. Thomas Niederkrotenthaler, Rory O’Connor, Daniel Reidenberg, and Jo Robinson for their advice and research.


Vyhlásenie

Ak máš ty alebo niekto, koho poznáš, samovražedné myšlienky alebo predstavy, ihneď kontaktuj poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo linku dôvery zameranú na samovraždy. Obsah uvedený v týchto sprievodcoch a nástrojoch nebol overený platformou TikTok a obsah uvedený v týchto sprievodcoch a/alebo nástrojoch slúži iba na informačné účely a vzdelávacie použitie a nemá poskytovať služby duševného zdravia ani zdravotné služby.

Sekcia „Ako bezpečne zdieľať svoj príbeh“ na platforme TikTok by sa nemala považovať za náhradu za lekársku, psychologickú alebo psychiatrickú diagnózu, liečbu ani poradenstvo. Neignoruj ani neodkladaj vyhľadanie odborného zdravotného poradenstva na základe akéhokoľvek obsahu a/alebo materiálov, ktoré si si na TikToku prečítal/-a a/alebo počul/-a. Ak sa na to necítiš, nemusíš sa do týchto rozhovorov zapájať. Zdieľaním svojich príbehov a/alebo skúseností na platforme TikTok, či už osobných alebo iných, berieš na vedomie a súhlasíš, že pri zdieľaní svojich informácií neočakávaš súkromie.