Atnaujinta: 2024 m. gruodžio 12 d.
Susiduri su kritine situacija? Susisiek su vietine pagalbos tarnyba
Nori pranešti apie problemą TikTok?
Visi patiria psichinės sveikatos pakilimų ir nuosmukių. Jei tau ar tavo pažįstamiems kyla klausimų, susijusių su psichine sveikata, savęs žalojimu ar savižudybe, svarbu žinoti, kad pagalba pasiekiama, pasveikti įmanoma ir jūs šioje kovoje esate ne vieni.
Mintys apie norą mirti vadinamos mintimis apie savižudybę. Kai žmogus bando veikti vedamas šių minčių, tai vadinama bandymu nusižudyti. Jei bandymas nusižudyti yra mirtinas, mirties priežastis laikoma savižudybe. Savižudybių galima išvengti, ir ne kiekvienas žmogus, kovojantis su mintimis apie savižudybę, mirs nuo savižudybės. Savęs žalojimas reiškia, kai žmogus tyčia žaloja savo kūną. Savęs žalojimas skiriasi nuo bandymo nusižudyti, nes ne visi, kurie save žaloja, nori mirti. Į visas savižudybės ar savęs žalojimo mintis ir elgesį turėtume žiūrėti rimtai ir kaip į ženklą ieškoti pagalbos.
Svarbu atpažinti, kada su psichikos sveikata susiję iššūkiai yra nuolatiniai ir apsunkina kasdienį gyvenimą. Požymiai, kad žmogus gali kovoti dėl savo psichinės sveikatos, yra elgesio, nuotaikos ir bendravimo pokyčiai, pavyzdžiui:
Gali būti sunku kreiptis pagalbos, kai tau sunku, bet tu nesi vienas (-a); gali rasti pagalbos. Prašyti pagalbos visada yra gerai ir tai nereiškia, kad esi nevykėlis (-ė). Tiesą sakant, tai yra vienas iš svarbiausių žingsnių, kurių gali imtis, kad pasveiktum.
Atsižvelgiant į savo poreikius ir patogumą, galima priimti palaikymą įvairiomis jo formomis. Štai keletas tau padėti galinčių palaikymo šaltinių:
Jei manai, kad draugas galvoja apie savižudybę ar savęs žalojimą, lengva jaustis priblokštam ir nežinoti, kaip gali jam padėti. Štai keletas veiksmų, kurių gali imtis norėdamas (-a) padėti draugui:
Daugiau informacijos apie tai, kaip padėti psichikos sveikatos sunkumų turintiems draugams, rasi TikTok Geros savijautos vadove.
Jei tau ar tavo pažįstamam kyla iššūkių su psichikos sveikata, nedelsk ir kreipkis į sveikatos priežiūros paslaugų teikėją arba susisiek su savižudybių karštąja linija.
Jei svarstai pasidalyti savo istorija TikTok, perskaityk vadovą „Kaip saugiai pasakoti savo istoriją“, kuriame rasi tinkamų patarimų. Taip pat peržiūrėk mūsų bendruomenės gairių skyrių „Savižudybė ir savęs žalojimas“.
Nors daugeliui žmonių kyla minčių apie savižudybę ar savęs žalojimą, tokio tipo mintis visada reikėtų vertinti rimtai. Kreipkis į žmogų, kuriuo pasitiki, ir gauk pagalbą, kurios nusipelnei. Nesi vienas (-a), o pagalba – ranka pasiekiama
TikTok saugos centro ištekliuose ir vadovuose neteikiamos psichinės sveikatos ar medicinos paslaugos. TikTok pateikiama informacija apie savižudybę ir savęs žalojimą nepakeičia medicininės, psichologinės ar psichiatrinės diagnozės, gydymo ar patarimų. TikTok kuria ir platina turinį tik informaciniais ir edukaciniais tikslais. Neignoruok ir neuždelsk kreipimosi į specialistą dėl TikTok siūlomų paslaugų ar mokomosios medžiagos.
Jei patiri krizę arba jei tu ar kitas žmogus galite būti pavojuje arba tau reikalinga skubi medicininė pagalba, nedelsdama (-s) skambink vietos skubios pagalbos tarnyboms. Vartojantys narkotines medžiagas turėtų atsiminti, kad atsakomybė už kitų saugumą gula ne ant jūsų vienų pečių; kiti taip pat gali padėti. Neprivalai dalyvauti šiuose pokalbiuose, jei nesijauti pasirengęs (-usi) tai daryti.
Šis saugos centras sukurtas tariantis su ekspertais iš Tarptautinės savižudybių prevencijos asociacijos (IASP).