Poruchy příjmu potravy

Aktualizováno: 20. listopad 2024

Co jsou poruchy příjmu potravy?

Poruchy příjmu potravy jsou závažné, potenciálně život ohrožující stavy, které ovlivňují vztah člověka k jídlu, pohybu a jeho tělu. Mezi běžné poruchy příjmu potravy patří mentální anorexie, zúžení výběru potravin (ARFID), mentální bulimie nebo záchvatovité přejídaní (binge eating disorder) a jinak specifikovaná porucha příjmu potravy (OSFED). Poruchy příjmu potravy mohou postihnout kohokoli bez ohledu na věk, pohlaví, majetek, postavu a velikost těla nebo etnický původ. Mnoho lidí se může potýkat s poruchou příjmu potravy a přitom vypadat „zdravě“.

Jak poznám, kdy mám vyhledat pomoc?

Pokud máš ty nebo někdo z tvých známých otázky týkající se vnímání těla, jídla nebo cvičení – je důležité vědět, že pomoc je dostupná, že je možné se z toho dostat a že v tom nejsi sám/sama.

Hodně lidí zažívá těžké chvíle ve vztahu k jídlu, cvičení anebo vnímání těla. Pokud tvůj vztah k jídlu, cvičení anebo tvému tělu dlouhodobě negativně ovlivňuje tvůj každodenní život (například schopnost chodit do práce nebo do školy, společenský život, zdravotní následky), může to být znamení, že je potřeba vyhledat pomoc. Nemusíš být v přímém ohrožení zdraví nebo vypadat nezdravě, abys mohl(a) vyhledat pomoc. Každý si zaslouží podporu a je možné se zotavit.

Co mám dělat, když si myslím, že potřebuju pomoc?

Nejstatečnější, co můžeš udělat, je přiznat si, že možná potřebuješ pomoc, a svěřit se někomu, komu důvěřuješ. Otevření se je často začátek cesty k sebepřijetí, potvrzení a naději na uzdravení. V závislosti na tvých potřebách a úrovni komfortu můžeš vyhledat různé formy podpory. V pořádku je i to, že si nejsi úplně jistý(á), jakou podporu vlastně potřebuješ, nebo kde začít. Vyhledat pomoc můžeš například tady:

  • Důvěryhodní přátelé, rodina nebo náboženské komunity. Přátelé, rodina, učitelé, trenéři, spolupracovníci anebo náboženské komunity (pokud se k nějakému náboženství hlásíš) tě můžou výrazně podpořit a povzbudit. I když ti úplně nerozumí, můžou tě vyslechnout, nabídnout oporu a podporu a připomenout ti, že si tím nemusíš procházet sám/sama. Moc užitečné může být i to, že budeš mít před rozhovorem k dispozici informace.
  • Linky pomoci a krizová podpora. Linky pomoci tě mohou spojit s vyškolenými odborníky, kteří ti položí otázky o tom, jak se cítíš, jestli hrozí, že si ublížíš, a jakou podporu potřebuješ. Linky pomoci mohou také nabízet doporučení na lékaře nebo odborníky na duševní zdraví.
  • Lékaři nebo odborníci na duševní zdraví. Lékař nebo psychoterapeut, nejlíp zaměřený na poruchy příjmu potravy, ti může pomoct posoudit změny emocí a chování, doporučit tě odborníkům na poruchy příjmu potravy či s tebou může projít možnosti léčby.
  • Podpora spolužáků nebo kolegů. Rozhovor se spolužáky nebo kolegy, kteří se zotavili nebo se zotavují z poruchy příjmu potravy, může být posilující a povzbudivý. Místní/státní podpůrné komunity mohou také nabízet telefonní linky a podpůrné skupiny s jednotlivci, kteří mají zkušenosti s duševním zdravím.

Co můžu dělat, když chci podpořit někoho z mých přátel?

Být součástí širší komunity TikTok znamená i postarat se o to, aby se ostatní členové komunity cítili bezpečně. Prosíme tě, abys nám dal(a) vědět, pokud máš pocit, že někdo nebo něco není v pořádku, nebo pokud vidíš něco, co by podle tebe na TikToku nemělo být. Kdykoliv nám to můžeš oznámit.

Pokud máš mezi přáteli někoho, kdo se obtížně vyrovnává se svým vztahem k jídlu, cvičení nebo svému tělu, je snadné cítit se zdrceně a nevědět, jak mu můžeš pomoci. Zde je několik kroků, které můžeš podniknout, abys podpořil(a) někoho, o koho máš starost:

  • U přátel, kteří ještě nevyhledali pomoc, začni s rozhovorem o tomto problému.
  • Naslouchej s empatií a bez předsudků a kritizování. Vyhni se tomu, abys dělal(a) nebo říkal(a) věci, kvůli kterým by se tvůj kamarád(ka) mohl(a) cítit provinile nebo zahanbeně. Nebuď příliš kritický(á) ani nenabízej banální řešení typu „prostě se najez“. Poruchy příjmu potravy se zřídkakdy týkají jenom jídla a jsou spíše poruchami duševního zdraví, které můžou být mechanismem zvládání hlubších emocionálních potíží. Sdílení něčeho, co se může zdát jako zřejmé řešení, může způsobit, že se tvůj kamarád(ka) bude cítit nepochopen(á). Místo toho pokládej otevřené otázky, třeba „Jak je ti dneska? Jak se cítíš?“. Vyslechni si odpověď bez souzení, opravování nebo přerušování, i když s některými slovy nemusíš souhlasit.
  • Nabídni, že je můžeš spojit s nejrůznějšími zdroji pomoci. Pro lidi, kteří se potýkají s problémy, může být těžké vyhledat pomoc na vlastní pěst. Můžeš sehrát důležitou roli při zotavování svého kamaráda či kamarádky tím, že ho/ji povzbudíš, aby vyhledal(a) odbornou pomoc terapeuta nebo lékaře, kontaktoval(a) linku pomoci nebo se obrátil(a) na místní podpůrnou skupinu.
  • Přátele, kteří jsou na cestě k zotavení, se snaž povzbudit.
  • Podporuj zotavení. Povzbuď ho/ji zejména pokud na své cestě k zotavení narazí na překážky, protože tahle cesta nebude lineární ani dokonalá. Připomínej pokroky a vítězství, ať už jsou jakkoli malá.
  • Vynechej neužitečná témata. Vyvaruj se jakýchkoli komentářů týkajících se vzhledu, váhy nebo jídla. Takové poznámky mohou být chápány jako negativní, neužitečné nebo mohou v daném člověku vyvolat pocit vlastní nejistoty. Místo toho se snaž zaměřit na užitečné stránky života, které se netýkají poruch příjmu potravy. Rozhovor můžeš zavést na jejich zájmy, povahu a každodenní úspěchy.
  • Nikdy nezapomeň o pečovat o sebe: Naslouchání a být podporou pro lidi kolem si často žádá značné množství energie. Může to v tobě vyvolat pocit trápení nebo vyhoření. Pokud zjistíš, že se podpora přátel podepisuje na tvém duševním zdraví, neboj se dát si pauzu, stanovit si zdravé hranice nebo si promluvit s někým, komu důvěřuješ.

Více informací o tom, jak podpořit přátele, kteří mají potíže s duševním zdravím, najdeš v Příručce pro duševní pohodu od TikToku.

Promluv si s profesionálem

Pokud uvažuješ o sebepoškozování nebo pokud ti porucha příjmu potravy způsobuje vážné zdravotní potíže (například mdloby nebo zrychlené bušení srdce), neprodleně kontaktuj lékaře, záchrannou službu nebo linku pomoci.

Pokud trpíš poruchou příjmu potravy nebo si myslíš, že jí trpí někdo v tvém okolí, zkus se ozvat někomu pověřenému. Může to být někdo, komu důvěřuješ, podpůrná skupina nebo odborník. Pár zdrojů, na které se můžeš obrátit s žádostí o pomoc:

Více informací

Je normální neustále myslet na postavu a váhu?

Je normální nad těmito věcmi občas přemýšlet. Jakmile na ně ale myslíš velkou část dne a když je ti kvůli tomu mizerně, trápíš se nebo stresuješ, nejspíš potřebuješ pomoc. Obrať se na někoho, komu důvěřuješ, a nech si pomoct. Zasloužíš si to. Nejsi v tom sám/sama. Máš k dispozici pomoc.

Jak překonat poruchu příjmu potravy?
  • Vyhledej lékařskou a psychiatrickou pomoc
    • Tipy sdílené na této stránce poskytují organizace zaměřené na poruchy příjmu potravy, které s námi na TikToku spolupracují. Duševní zdraví každého člověka je ale individuální. S řešením poruchy příjmu potravy a poruchou stravování ti nejlíp pomůže lékař nebo jiný certifikovaný odborník. Vyhledej pomoc. Pokud je pro tebe těžké obrátit se na lékaře, nemusíš na to být sám(a). Pokud potřebuješ podporu, než se ozveš profesionálovi nebo začneš vyhledávat vhodné profesionály, oslov přátele, rodinu, kolegy, nebo zavolej na krizovou linku.
  • Odpočiň si, když je to potřeba
    • Trávíme spoustu času na internetu a občas máme sklony se porovnávat s ostatními. Uvědom si tyto pocity a dopřej si klid, když toho na tebe bude moc. Zkus udělat něco, co ti pomůže a co tě uvolní od stresu. Zajdi na procházku do přírody, pusť si hudbu, spoj se s přáteli nebo si zamedituj. Pokud zjistíš, že na tebe interakce s účtem nebo osobou působí negativně, zvaž zrušení sledování.
  • Všímej si, jak k sobě mluvíš
    • Lidi k sobě normálně mluví o tom, jak se cítí a jak vnímají své okolí. Může se ale stát, že k sobě někdo mluví příliš negativně, nebo dokonce až toxicky, a cítí se pak ještě hůř. Zkus k sobě víc mluvit s klidem, laskavě a láskyplně. Mluv se sebou jako se svým nejlepším kamarádem nebo kamarádkou.
  • Najdi své silné stránky a dobré vlastnosti
    • Je snadné podlehnout mylné myšlence, že nás náš vzhled definuje. Ve skutečnosti jsme víc než naše tělo. To, jak přemýšlíš, jak se chováš a jak působíš na svět, je důležitější než tvůj fyzický vzhled. Nezapomínej na své silné stránky a hodnoty, které jsou důležitější než vzhled. Tím o sobě získáš ucelený obraz a budeš se pak cítit dobře a cenit si všeho, čeho jsi dosáhla.
    • Můžeš třeba každé ráno začínat tím, že si řekneš, že jsi vděčný(á) za tlukot svého srdce, díky kterému žiješ. Nebo za sílu vypořádat se s těžkými věcmi.
  • Poznej svoje spouštěče (tzv. triggers) a nauč se plánovat
    • Vzorce chování u PPP se často projevují na základě nějakých spouštěčů. Může to být třeba učení do školy, změny v denním režimu, stres z jezení před ostatními nebo rodinné oslavy a svátky. Všímej si, co v tobě vyvolává nepříjemné nebo negativní pocity ohledně tvého vzhledu nebo těla. Dopředu si vytvoř seznam naplánuj, jak získat pomoc, když na tebe spouštěče začnou působit.
    • Můžeš například požádat někoho, komu důvěřuješ, aby ti pomohl vypořádat se se spouštěči, a ty ses pak cítil(a), že si dokážeš poradit v těžkých chvílích.
Jak můžu na TikToku bezpečně sdílet svoje zkušenosti s poruchou příjmu potravy?

Pokud uvažuješ o sdílení svého příběhu na TikToku, přečti si [příručku pro sdílení příběhu], kde najdeš několik tipů. Projdi si i sekci „Poruchy příjmu potravy a nezdravé vnímání těla“ v našich Pravidlech komunity.

Upozornění

Obsah na této stránce je jenom informativní a naučný. „Stránka s tématem poruchy příjmu potravy“ nenahrazuje zdravotní, psychologickou ani psychiatrickou diagnózu, péči nebo poradenství. Pokud tobě nebo někomu blízkému hrozí nebezpečí nebo pokud se jedná o naléhavý zdravotní případ, vyhledej lékařskou pomoc nebo zajdi na pohotovost. Nezapomeň, že neneseš zodpovědnost jenom za bezpečí ostatních. Můžeš si říct o pomoc.

Toto Centrum zabezpečení bylo vytvořeno za odborné konzultace s organizací National Alliance for Eating Disorders.